Home » Tipy a návody » Typy zastřešení pergol

Typy zastřešení pergol

Důvodů, proč zastřešit pergolu je mnoho. V první řadě vás kvalitní zastřešení pergoly ochrání před větrem a deštěm, nebo i ostrým sluncem. Užijte si nerušené posezení na zahradě pod zastřešenou pergolou a nenechte se z ní vyhnat ani letní přeháňkou. Jaké zastřešení pergoly ale vybrat? Podívejte se na typy zastřešení pergol a vyberte si to nejlepší řešení pro vaši zahradní oázu klidu.

Typy zastřešení pergol

Co zvážit před výběrem typu zastřešení pergoly

1.      Jaké přírodní podmínky musí zastřešení pergoly vydržet

Pokud se rozhodnete investovat do zastřešení pergoly, přirozeně očekáváte, že vám bude střecha sloužit po mnoho dalších let. Všechny materiály zastřešení pergoly jsou vysoce kvalitní, ale je dobré vzít v úvahu přírodní podmínky, které musí střecha pergoly vydržet. Pokud je nutné například, aby střecha vydržela i těžkou sněhovou pokrývku, je potřeba na to při výběru zastřešení pergoly myslet.

2.      Kde je pergola umístěna

Stojí vaše pergola samostatně v zahradě, nebo navazuje na zeď domu? Pergola u domu může nevhodným a zcela nepropustným zastřešením příliš zastínit přilehlý interiér domu a omezit denní světlo uvnitř přilehlých pokojů. Volně stojící zahradní pergola zase může stát v blízkosti stromů, jejichž větve nebo plody mohou dopadat na střechu pergoly.

3.      Možnosti konstrukce pergoly

V případě, že byste rádi dodatečně zastřešili vaši pergolu, kterou jste postavili dříve, vezměte v úvahu její konstrukci, která nemusí být vhodná pro všechny typy zastřešení pergoly. Těmito parametry mohou být například počet a vzdálenost krokví pergoly.

4.      Výhody a nevýhody materiálů na zastřešení pergoly

Při výběru typu zastřešení pergoly vás bude samozřejmě zajímat materiál krytiny. Můžete vybírat z mnoha různých materiálů, vezměte ale v úvahu výhody a nevýhody každého z nich vzhledem k vašim požadavkům na zastřešení pergoly. Nejoblíbenější materiály na zastřešení pergoly jsou:

  • Polykarbonát
  • Sklo
  • Hliníkové lamely
  • Nepromokavá látka

5.      Sladění střechy pergoly s okolním prostředím

Abyste se na vaší zahradě cítili příjemně a střecha pergoly nepůsobila jako pěst na oko, zaměřte se i na design střechy pergoly, který bude nejlépe zapadat do okolního prostředí. Některé materiály můžete pořídit i v různých barvách, aby perfektně ladily s vaším domem i zahradou.

6.      Rozpočet

Je důležité vědět, kolik můžete do zastřešení pergoly investovat, myslete ale i na to, že se vyplatí nešetřit na materiálu na úkor kvality. Kvalitní materiál vám bude sloužit mnoho dalších let a bude vyžadovat i méně údržby.

Jaké jsou typy zastřešení pergol

1.      Zastřešení pergoly polykarbonátem

Polykarbonát je velmi oblíbený materiál na střechu pergoly, díky své vysoké kvalitě a průhlednosti, která propouští téměř 100 % světla. Propustnost je tedy téměř na úrovni skla, polykarbonátová střecha ale nebude nikdy stejně propustná jako ta skleněná. Polykarbonátové zastřešení je díky lehkosti materiálu snadnější na manipulaci a montáž, ve srovnání se sklem, které je těžší. Pokud si chcete pořídit průhlednou střechu na pergolu, ale sklo je příliš drahou variantou, je polykarbonát skvělou alternativou. Sklo i polykarbonát vás skvěle ochrání před větrem, deštěm i sněhem, proti ostrému slunci ale budete potřebovat doplnit průhlednou střechu vhodným stíněním.

2.      Zastřešení pergoly sklem

Sklo je vysoce kvalitní a 100% propustný materiál, který vám vydrží prakticky po neomezenou dobu. Nevýhodou skleněné střechy pergoly může být vyšší cena a náročnější manipulace a montáž, ve srovnání s polykarbonátem, protože sklo je těžším materiálem. I když je polykarbonát také velmi kvalitní materiál, který vám bude sloužit desítky let, s životností skla se nemůže rovnat. Při silním dešti můžete slyšet rozdíl mezi sklem a polykarbonátem, ten je totiž při dopadu vody na jeho povrch o něco hlučnější než sklo. Nemusíte se být ani nebezpečí pořezaní, pokud by při extrémní situaci došlo k rozbití skla, protože každá skleněná střecha je vyráběna z bezpečnostního skla, které je složeno ze dvou pevně slepených skleněných tabulí, mezi kterými je vložená fólie, čímž drží sklo stále pohromadě, i kdyby se rozbilo, a tak žádné střepy nehrozí.

Zastřešení pergoly sklem 1
Zastřešení pergoly sklem 2

3.      Lamelové zastřešení pergoly

Lamely na střechu pergoly jsou vyráběny z hliníku, který je vysoce odolný nerezový materiál. Výhodou je navíc to, že hliníkové lamely jsou vyráběny v mnoha barvách, které můžete perfektně sladit s okolním exteriérem. Lamelové zastřešení pergoly je velmi oblíbené a moderní řešení, které vás ochrání před větrem, deštěm i ostrým sluncem. Díky systému sklopných lamel můžete regulovat nejen množství slunečního světla, ale také přirozenou cirkulaci vzduchu, a díky tomu si budete moci vychutnat při venkovním posezení příjemný vánek i v horkých letních dnech.

Lamelové zastřešení pergoly 1
Lamelové zastřešení pergoly 2

4.      Látkové zastřešení pergoly

Látkové střechy pergoly jsou oblíbeným způsobem zastřešení pergol mimo jiné díky tomu, že je cenově nejdostupnější. Zároveň se můžete spolehnut na nejvyšší kvalitu, díky které nepromokavá látka odolá i větru a dešti. Látka propouští i příjemné množství světla, i když není zcela průhledná, jako sklo nebo polykarbonát. Na druhou stranu vám poskytne v létě jemný stín, který bude pravděpodobně velice žádoucí. Další výhodou je opravdu široká nabídka barev a díky tomu si můžete vybrat látku, která bude perfektně ladit s vaším domem a zahradou.

Látkové zastřešení pergoly 1
Látkové zastřešení pergoly 2

5.      Posuvné zastřešení pergoly

Užijte si stín nebo pořádnou dávku slunce a nehněte z místa. Posuvné zastřešení pergol se zatahovací střechou vám poskytne maximální komfort. Posuvná střecha vám ochrání před náhlými změnami počasí nebo vám umožní vychutnat si posezení pod hvězdnou oblohou. Tato variabilita posuvného zastřešení pergoly je opravdu velmi oblíbená. Možnost regulace zastřešení pergoly podle aktuální situace je nadstandardním řešením pro každé venkovní posezení. Pohyblivé zastřešení pergoly dodá vašemu venkovnímu posezení vysoce funkční řešení a nádech luxusu.

Posuvné zastřešení pergoly 1
Posuvné zastřešení pergoly 2

Další zajímavé články

Často hledáte

Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top