Home » Tipy a návody » Jak vyřešit venkovní zastínění terasy?

Jak vyřešit venkovní zastínění terasy?

Nechcete se spálit? Proti pichlavému slunci vás ochrání markýza s UV filtrem

Posedět na terase, aniž byste se spálili od sluníčka. Jednoduchý požadavek, který ale není tak snadné splnit. Jak se ubránit dotěrným paprskům a zároveň natrvalo nenarušit otevřený prostor terasy či balkonu? Pevné zastínění terasy může časem vadit, zejména nebude-li ladit s domem a jeho okolím. Nejpraktičtějším řešením pro vytvoření stínu se stává markýza.

venkovní zastínění terasy
výsuvné markýzy na terasu

Náhrada za opalovací krém

Za velkou výhodu markýz můžeme označit skutečnost, že se dají namontovat kamkoliv – na stěnu domu či pod strop a zabírají minimum místa. Vysunete je a podle potřeby a aktuálního počasí opět zasunete. Akrylové látky, které se na výrobu markýz obvykle používají, jsou vybaveny ochranným UV filtrem.

Když si pod ně sednete, nehrozí vám proto spálení od sluníčka, i když se zrovna jako na potvoru zapomenete namazat opalovacím krémem. Nerozhodí vás ani deštík, protože látkám nechybí impregnace. S potěšením si díky tomu užijete posezení i v okamžiku, kdy se obloha zatáhne a svatý Petr vás poctí mokrou nadílkou.

Ovládání pro lenochy

Kromě klasického ovládání na kliku, při kterém musíte trochu namáhat ruce, existuje i mnohem příjemnější řešení pro lenochy. Můžete si pořídit markýzu vybavenou dálkovým ovládáním. Jednoduše zmáčknete tlačítko, aniž byste se obtěžovali zvednout z křesla a šikovná automatizace zbytek zařídí za vás.

Díky elektrickému ovládání s využitím motorku se markýza svine a opět rozvine. Komfort ovládání markýz ještě zvyšují čidla reagující na slunce, tedy UV záření, vítr nebo déšť, čili vodu. Okamžitě reagují na počasí.

elektrické markýzy na zastínění terasy
boční markýza Lockscreen

Přežijete i velké vedro

V posledních letech čelíme létům, která se projevují vyššími teplotami trvajícími delší dobu. Není výjimkou, když teploty atakující třicítku trvají třeba týden nebo i deset dnů. Velká okna nebo dokonce prosklené stěny se tehdy stávají nepříjemnou pastí. Připadáte si za nimi jako v jedné velké výhni.

Sluneční paprsky si na vás pořádně smlsnou. V takovém období se velice hodí boční markýza instalovaná na oknech nebo rovnou celých stěnách – obsáhne plochu až 20 m2. Pomůže snížit teplotu v místnosti až o 7 ºC a takový pokles už je opravdu znát. Máte strach, že pokud markýzu zatáhnete, budete trpět tmou? Nebojte se, světlo propouští velice dobře. Boční markýzy navíc patří k velmi odolným, nezničí je ani vítr a vy v nich získáváte i šikovnou bariéru proti dotěrnému hmyzu.

Nemusíte se přizpůsobovat

Nezáleží na tom, jak velký prostor potřebujete zastínit. Může jít o malý balkon v patře klasického panelového bytového domu i o terasu rodinného domku, která pojme celou rodinu i pár přátel navíc.

Markýzy na míru dokážou zastřešit obojí. Můžete si klidně pořídit i nějakou atypickou podle svého nejtajnějšího přání, protože platí velmi jednoduchá rovnice: Markýzy se v rozměrech budou přizpůsobovat vám, ne vy jim.

moderní zavěs zatemňující
venkovní výsuvná markýza Stobag BX400

Praktičnost i výjimečný design

Ve hře není jenom praktická funkce stínění, výsuvná markýza zároveň výborně plní i funkci estetického prvku. Její kubický vzhled ocenili dokonce i na slovo vzatí odborníci, v letech 2017 a 2019 sklidila hned dvě důležitá ocenění za design.

Barvu látky si u ní vyberete podle fasády vašeho domu. Jako velmi praktická se osvědčila její kloubová ramena, díky nim markýza mnohem snáze odolává povětrnostním vlivům. LED osvětlení, u kterého si můžete vybrat buď studenou (ideální, když se chcete koncentrovat) nebo teplou bílou (skvělá pro odpočinek) barvu, navodí příjemnou atmosféru.

Hladce zvládne i pěkný vítr

Když budete přemýšlet o zastínění terasy, určitě budete hledat řešení s dlouhou životností. Přesně takové nabízí kazetová markýza 5x3m, která disponuje dokonalou ochranou před nepřízní počasí.

Skládací pružinová ramena nejenom dokonale napnou látku, ale zároveň dokážou i vyrovnávat pohyb za větrného počasí. Nemusíte proto mít strach, že by došlo k poškození markýzy, když zrovna začne trochu foukat. Pomůže vám i senzor větru, kterým můžete markýzu volitelně vybavit. Akrylová látka vykazuje 100% odolnost UV záření. Kazeta pojme celý kotouč látky a zabezpečí jí dokonalou ochranu před sluncem, větrem i deštěm, díky tomu markýza vydrží dlouhá léta.

kazetová markýza 5x3m
spouštěči volán na zatahovací markýze

Volán proti nízkému slunci

Ochrana před sluncem může být praktická i designově dokonalá. Tyto dvě vlastnosti se rozhodně nevylučují, jejich potvrzením je zatahovací markýza, která vyniká čistými liniemi. Hodí se hlavně pro velké prostory teras a balkonů. Její hliníková konstrukce velice dobře odolává korozi.

Třešničkou na dortu je volitelný spouštěcí volán, který chrání před nízkým sluncem, takovým je ostatně vybavena i zahradní markýza, pod kterou si díky LED osvětlení můžete v létě uspořádat večírek.

Další zajímavé články

Často hledáte

Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top