Home » Tipy a návody » Jaký materiál vybrat pro zastřešení pergoly

Jaký materiál vybrat pro zastřešení pergoly

Chtěli byste si dopřát větší komfort na vaší terase nebo na balkóně a přemýšlíte, jaký materiál vybrat pro zastřešení pergoly? Vybírat můžete z mnoha materiálů, jako je polykarbonát, sklo, lamely, nebo nepromokavá látka, z toho každý materiál má nějaké vlastnosti a výhody.

V tomto článku vám poradíme, jak se v takové široké nabídce vyznat a jak vybrat ideální materiál pro zastřešení pergoly na vaší terase.

Jaký materiál vybrat pro zastřešení pergoly

Průhledné střechy na pergoly – polykarbonát nebo sklo

Materiály pro zastřešení pergoly

1. Průhledné střechy na pergoly – polykarbonát nebo sklo

Průhledné střechy na pergoly vám poskytnou ochranu před deštěm a už vás z terasy nevyžene žádná letní přeháňka. Pokud je pergola umístěna u domu, průhledná střecha nezastíní přilehlý interiér. Pokud se rozhodnete pro průhlednou střechu pergoly, máte na výběr ze dvou kvalitních materiálů, a to polykarbonát nebo bezpečnostní sklo.

Polykarbonát výhody a nevýhody

Polykarbonát je materiál vhodný pro zastřešení pergoly, pokud hledáte vysoce kvalitní průhledný materiál, který je levnější než sklo. Polykarbonát je lehčí než sklo, díky tomu se s ním lépe manipuluje a montáž je tím jednodušší. Propustnost světla je téměř stejně tak dobrá jako u skla, ale je potřeba vzít v úvahu, že polykarbonát nebude nikdy stejně průhledný jako sklo. Výhody polykarbonátu jsou tedy ve srovnání se sklem nižší cena, lehčí materiál, jednodušší montáž a dostatečná propustnost světla.

Polykarbonát výhody a nevýhody

I když je tento materiál oblíbený pro mnoho svých kladů, před jeho koupí je dobré vzít v úvahu i některé nevýhody tohoto materiálu. Pokud chcete 100% propustnost světla, polykarbonát se sklu nemůže vyrovnat. Polykarbonát je vysoce odolný, ale při silném dešti je dopad vody na povrch střechy o něco hlučnější než u skleněného zastřešení. Životnost polykarbonátu se počítá na mnoho let, sklo ale přežije ještě mnohem déle.

Bezpečnostní sklo výhody a nevýhody

Bezpečnostní sklo výhody a nevýhody

Sklo je vysoce kvalitní materiál, který dodá vaší pergole luxusnější vzhled. Skleněná střecha terasy poskytuje nejvyšší možnou průhlednost a zároveň má ve srovnání s polykarbonátem v dešti nižší hlučnost. Pro zastřešení pergoly se používá bezpečnostní sklo, které je složeno ze dvou skleněných tabulí, mezi kterými je vložená fólie. Tyto dvě tabule jsou k sobě pevně slepeny a tím drží sklo stále pohromadě, i kdyby se rozbilo, tak nehrozí žádné střepy.

Životnost skla je prakticky neomezená, takže i když je pořizovací cena vyšší, pokud hledáte materiál, který vydrží několik desítek let, stojí za to investovat do skla. Nevýhodou skla je výrazně vyšší cenanáročnější manipulace a montáž, protože sklo je poměrně těžký materiál, ve srovnání například s polykarbonátem.

Oba tyto materiály jsou vysoce kvalitní a záleží na tom, které výhody či nevýhody budou pro výběr rozhodující. Sklo a polykarbonát ale nechrání příliš před teplem, a tak se můžete v parných letních dnech cítit kolem kritické polední hodiny na terase jako ve skleníku. Proto se průhledná střecha pergoly obvykle kombinuje s vhodným zastíněním, které se umístí pod sklo terasy a využívá se podle potřeby.

2. Hliníkové lamely na střechu pergoly

Hliník je vysoce odolný nerezový materiál a hliníkové lamely je možné pořídit v mnoha různých barvách, čímž je možné toto zastřešení pergoly dokonale sladit s designem domu. Hliníkové lamely jsou odolné proti větru i dešti a dokonale tak chrání prostor terasy.

Lamelové zastřešení pergoly je moderní a funkční řešení pro každou terasu. Rovné minimalistické lamely elegantně zastřeší pergolu a dodají exteriéru luxusní design. Tzv. bioklimatické pergoly umožňují pomocí systému sklopných lamel na terase přirozenou cirkulaci vzduchu, a díky tomu si i v horkých letních dnech vychutnáte při venkovním posezení příjemný vánek. Hliník je nenáročný materiál na údržbu a má dlouhou životnost, čemuž odpovídá vyšší cena tohoto materiálu.

Hliníkové lamely na střechu pergoly
Látkové střechy na pergoly

3. Látkové střechy na pergoly

Látková střecha pergoly je jedním z cenově nejdostupnějších materiálů, který zároveň poskytuje vysokou kvalitu. Tento materiál díky nepromokavé látce chrání terasu i před deštěm a větrem. Zároveň si můžete látkovou střechu libovolně vysunout podle potřeby a podle aktuálního počasí. Díky tomu můžete střechu jednoduše stáhnout do boxu a vychutnat si večer na terase pod hvězdami. Látka není průhledná, ale propouští na terasu i dostatek světla, i když s polykarbonátem a sklem se srovnat nedá. Výhodou látkové střechy je i snadná montáž a přívětivější cena. Na rozdíl od průhledných střech také při vytažení udržuje na terase příjemný chladnější stín. V nabídce je také široká nabídka barev látek, které tak snadno sladíte s exteriérem domu.

Nevýhodou tohoto materiálu je schnutí látky po dešti, protože látka by měla před stažením do boxu vyschnout. Životnost tohoto materiálu je v porovnání se sklem nižší, ale vyrovná se polykarbonátu.

Jaký materiál pro zastřešení pergoly vybrat

Při výběru materiálu na střechu pergoly je důležité přihlédnut k ceně, trvanlivosti a funkčnosti materiálu. Zvažte umístění pergoly a přírodní podmínky, které by měla střecha pergoly zvládnout. Dobré je také vzít v úvahu náročnost na montáž daného materiálu. V neposlední řadě se zaměřte na design materiálu a slaďte ho s exteriérem domu, aby vám vytvořil na terase opravdu příjemné chvíle a nebyl jako pěst na oko. U některých materiálů můžete vybírat i z mnoha barev, které krásně zapadnou do designu vašeho domu a zahrady.

Jaký materiál pro zastřešení pergoly vybrat

Další zajímavé články

Často hledáte

Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top