Home » Tipy a návody » Co je to markýza

Co je to markýza a jak dokáže vylepšit váš domov

Chrání vás před slunečními paprsky na zahrádce kavárny nebo terase, ale umisťují se i nad dveře či okna – všude tam jste se mohli setkat s markýzami. Přístřešky tohoto typu jsou velmi populární v zahraničí, zejména ve Francii a Itálii, ale už i tady u nás si získávají na oblibě.

Markýzou tedy označujeme lehkou konstrukci, resp. textilní stříšku, kterou lze umístit nad balkon, terasu rodinného domu, výlohu nebo zahrádku restaurace. Úkolem markýzy je ochránit vás před nadměrným slunečním zářením nebo lehkým deštěm. Je-li vybavena volánem, pak poskytuje ochranu i před zraky zvědavých sousedů, větrem nebo nízkým sluncem.

A proč jsou markýzy vlastně tak oblíbené právě ve Středomoří? V horkém počasí totiž pomáhají snižovat teplotu v místnosti, což je v jižních státech skutečnou nezbytností. I u nás začínají teploty během léta nabírat na intenzitě, a tak s žádným druhem vnitřního nebo venkovního stínění neuděláte chybu.

Samostatnou skupinou jsou okenní markýzy, které jsou skvělou alternativou žaluzií. Dokonale zabrání přehřívání vašeho interiéru a skryjí vás před zvědavými zraky sousedů.

co je to markýza
typy markýz

Typy markýz

Pro přehlednost se nyní krátce podíváme na základní typy markýz, se kterými se můžete setkat. Stručně shrneme jejich specifika, abyste si mezi nimi pohodlně vybrali.

Otevřené markýzy

Otevřené markýzy bez kazety jsou specifické v tom, že při srolování zůstává navíjecí trubka s látkou odkrytá a vystavená vnějším vlivům. Tento typ je vhodný pro domy, jejichž střecha přesahuje za tělo budovy nebo je u nich balkon umístěn nad terasou. Markýza se zde instaluje pod krokve nebo balkon a je tak dostatečně chráněna před nepříznivým počasím.

otevřené markýzy
Polokazetové markýzy

Polokazetové markýzy

Polokazetová markýza je levnější variantou kazetové markýzy a má také lehčí konstrukci. Kloubová ramena a látka nejsou při zatažení skryty zcela, ale kazeta je chrání alespoň shora.

Kazetové markýzy

Nejluxusnější variantou jsou kazetové markýzy. Při svinutí jsou ramena markýzy i látka zcela skryty v kazetě a jsou tak dokonale chráněny před nepřízní počasí. To zaručuje dlouhou životnost markýzy, která je ale vyvážena vyšší pořizovací cenou. Navíc jsou esteticky příjemné a nenarušují vzhled domu.

Kazetové markýzy
výhody markýz

Výhody markýz

Nyní už víte, co je to markýza a k čemu se používá. Je ale tím pravým stínicím řešením pro vás? Podívejme se nyní na výhody markýz.

Markýzy jsou oblíbené pro následující výhody:

 • účinná ochrana proti slunečnímu záření,
 • pohodlné ovládání – manuální nebo elektrické,
 • elegantní vzhled,
 • udržují příjemnou teplotu v interiéru,
 • lze je namontovat na fasádu, strop nebo výklenek,
 • široká paleta barev a velký výběr látek,
 • žádné nosné sloupy a nenápadná konstrukce,
 • nižší pořizovací náklady než například u pergoly.

Nevýhody markýz

Markýzy jsou velmi praktickým stínicím zařízení, ale přesto bychom nějaké nevýhody našli. Není jich však mnoho:

 • jsou nevhodné do silného deště a větru,
 • výsuvné markýzy mají omezený výsuv,
 • montáž do výšky – nelze ji tedy realizovat bez potřebného vybavení.
Nevýhody markýz
Kazetové markýzy Praha

Zaujaly vás markýzy, ale stále tápete s výběrem?

Zastavte se na naší vzorkovně a prohlédněte si dostupné typy markýz na vlastní oči. S výběrem vám poradíme a ani o montáž se nemusíte starat. Nechte to na nás!

Další zajímavé články

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top