Lista here!

Home » Tipy a návody » Markýza nebo pergola

Markýza nebo pergola? Poradíme, kterou vybrat

Pokud právě řešíte zastínění terasy či balkonu a stále váháte mezi markýzou a pergolou, poradíme vám, jak z toho ven. Přečtěte si, v jakém případě je vhodnější zvolit markýzu a kdy se raději spolehnout na pergolu.

Markýza nebo pergola

Markýzy chrání před sluncem, pergoly i před deštěm

Markýzy chrání před sluncem, pergoly i před deštěm

Zastínění terasy, balkonu nebo zimní zahrady je obzvlášť v horkém létě skvělou volbou. Ochrání vás před ostrými slunečními paprsky a úmorným vedrem, které letní období provází. Příjemný úkryt před sluncem vám poskytnou jak markýzy, tak i pergolyobě tato řešení totiž vznikla především proto, aby vás ochránila před spalujícími paprsky.

Ať už si vyberete markýzu nebo pergolu, nezapomeňte na některý z druhů bočního zastínění. To proto, aby vás na terase neobtěžovalo nízké zapadající slunce, jehož paprsky umí vaše oči pěkně potrápit. Dodatečná ochrana před zvědavými zraky sousedů či kolemjdoucích je pak už jen třešničkou na dortu.

Co se týče ochrany před deštěm, tady už mají pergoly jasnou převahu. Oproti markýzám mají totiž znatelně robustnější konstrukci, pevnější látku a mohou být také zastřešené sklem. Hliníkové profily, které tvoří konstrukci pergol, navíc nepodléhají korozi. Markýza vás dokáže ochránit při lehkém deštíku, ale pokud se rozprší více, mohla by se poškodit. Proto je třeba ji stáhnout.

Velkou předností našich pergol je promyšlený odvodňovací systém skrytý v postranních podpěrách a lamelách. Ten funguje skvěle i po dešti – po otevření lamel je voda díky němu zachycena a prostor pod střechou pergoly zůstává suchý.

Ochrana proti větru: Pergola má opět navrch

Kromě deště mají markýzy ještě jednu znatelnou slabinu, které se ostatně s deštivým počasím také často pojí – nízkou odolnost proti větru. Pergoly opět vítězí díky své pevné konstrukci, která vám poskytne ochranu i v pořádné vichřici. Přidáním bočních stěn vytvoříte ze své pergoly dokonalou pevnost, kam nepronikne ani sebevětší vítr či déšť. Posezení na terase si díky tomu užijete doslova za každého počasí.

Ochrana proti větru Pergola má opět navrch
Co vybrat na balkon či terasu

Co vybrat na balkon či terasu

Pro zakrytí balkonu či lodžie vám obvykle bohatě postačí markýza. Její pořízení je cenově dostupné a nejste-li nároční nebo nemáte v oblibě posezení na balkoně v nepříznivém počasí, pak je přímo ideální volbou. Markýzu snadno připevníte do zdi nebo stropu a pokud si vyberete kazetovou markýzu, která je chráněna před povětrnostními vlivy, vydrží vám velmi dlouho jako nová.

Pergoly vám doporučujeme volit spíše pro terasy rodinných domů. Pro svoji odolnost vůči nepřízni počasí jsou elegantním a praktickým řešením, a navíc vám budou poskytovat ochranu po desítky let. Pořízením zasklené pergoly, tedy včetně bočních stěn, ve své podstatě vytvoříte novou místnost vašeho domu.

Rozdíly v instalaci markýz a pergol

Jak markýzy, tak pergoly mají, co se instalace týče, svá specifika. Právě ty je dobré zohlednit už při výběru stínicího řešení. Markýzy jsou velmi lehké a mají tu výhodu, že je lze umístit prakticky do jakéhokoliv zdiva. Namontovat je lze nejen na zeď, ale také na strop nebo výklenek.

Při ukotvení pergoly už se neobejdete bez pevných stavebních materiálů, jako je beton nebo bytelné zdivo. Právě pevné zdivo je při instalaci pergoly do zdi důležité. Nosné prvky na fasádě se pak hodí připravit ještě před jejím zateplením, aby se následně zakryla drobná poškození vzniklá při montáži.

Rozdíly v instalaci markýz a pergol

Pergoly se ale běžně montují i později na zcela hotový dům. Nechcete-li vůbec zasahovat do fasády vašeho domu, pak vám doporučujeme zvolit volně stojící pergolu, kterou navíc můžete umístit kamkoliv.

Stále ještě váháte, zda sáhnout po markýze či pergole? Sepsali jsme pro vás také přehledné shrnutí v bodech, které vám rozhodování usnadní.

Kdy je pro vás markýza lepší volbou

  • Potřebujete jen zastínění a nevyžadujete ochranu před deštěm a větrem,
  • hledáte cenově dostupnější variantu,
  • vybíráte stínicí řešení na balkon či lodžii.

A kdy naopak zvolit pergolu

  • Chcete využívat terasu i při nepřízni počasí (v dešti, větru),
  • potřebujete zastínit místo na zahradě, kde není možné upevnění do zdi,
  • nevadí vám vyšší investice,
  • chcete opravdu robustní a odolné řešení s dlouhou životností.

Další zajímavé články

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top