Home » Tipy a návody » Rolety, nebo žaluzie?

Vnitřní rolety, nebo žaluzie?

Ať už jste se přestěhovali do nového domu či bytu, nebo jen chcete modernizovat ten stávající, přichází klasická otázka – žaluzie, nebo rolety? Z jedné strany slyšíte samou chválu na rolety, druzí si zase nemohou vynachválit výhody žaluzií. Vybrat si tedy není lehký úkol. Shrnuli jsme proto pro vás základní fakta, která vám mohou pomoci při rozhodování.

Žaluzie a rolety nejsou to samé

Na začátek bychom si měli vyjasnit, v čem se vlastně žaluzie a rolety od sebe odlišují. I když stále mnoho lidí považuje rolety i žaluzie za to samé, rozhodně to tak není. Liší se nejen v konstrukčním provedení, ale také ve vzhledu a možnosti regulovat světlo.

Klasické žaluzie na míru zná většina z nás. Lamely se pohybují pomocí šňůr, které jsou součástí horního nosníku připevněného na okno. Jednotlivé lamely jsou oddělené, a proto je možné regulovat přístup světla otáčením lamel. Naopak rolety fungují na principu otočné hřídele. Na ten se navíjí lamely, které jsou spojené v „pancíř“, v případě vnitřních rolet pak textilie. Přístup světla tak můžete regulovat pouze výškou vytažení rolety.

Vnější chrání proti horku,
vnitřní rozzáří váš interiér

Při výběru stínící techniky je obecně důležité zvážit, jestli si pořídit vnější, nebo vnitřní. I tady záleží na tom, co si od žaluzií nebo rolet slibujete. Při použití venkovního stínění zamezíte přehřívání domácnosti v horkých letních dnech, protože teplo se odráží ještě před tím, než se dostane do pokoje. V zimě naopak vnější stínění zabraňuje zbytečným únikům tepla přes okno. Vnější stínění také slouží jako dobrá prevence proti vloupání.

Pokud si pořídíte rolety s přídavným zámkem, odradíte tím většinu zlodějů. Dostat se do bytu přes uzavřené rolety je časově náročné a způsobilo by to mnoho hluku. Venkovní žaluzierolety také chrání vaše okna před nepříznivými vlivy počasí nebo třeba před znečištěním od projíždějících aut.

žaluzie nebo rolety

Naopak, vnitřní stínění se vyznačuje širokou pestrostí a může se z něj stát skvělý designový prvek ve vaší domácnosti. Jak u rolet tak i žaluzií si můžete vybírat z rozmanité nabídky barev i materiálů a sladit je tak s vašim interiérem.

Jakou možnost vybrat? Záleží, co si od stínění slibujete

Pokud jste se už rozhodli, jestli zvolit vnitřní nebo vnější variantu stínění, je načase podívat se na složitější otázku. Tou je samotná volba mezi roletami a žaluziemi. I když rozdíly mezi těmito dvěma druhy se v mnohém ztrácí (například u obou typů máte již standardně k dispozici jak manuální, tak i elektrické a dálkové ovládání), stále každý z nich nabízí jiné výhody.

Co se týče přístupu světla do místnosti, rolety, díky tomu že jsou vyrobeny z jednoho kusu, mnohem lépe zabraňují pronikání nežádoucího světla do místnosti. To oceníte především ve městech, kde pouliční lampy svítí celou noc. Stažené rolety vám poskytnou absolutní tmu. Naopak okenní žaluzie mají tu výhodu, že s nimi můžete pomocí prostého natáčení lamel po celý den regulovat přístup světla. U rolet je tato možnost omezená – záleží pouze na tom, jak moc máte rolety zatažené.

rolety nebo žaluzie 2

Výhodou u rolet je však jejich jednodušší čištění. Vzhledem k tomu, že se neskládají z velkého množství oddělených lamel, ale pouze jednoho kusu, při jejich čištění strávíte mnohem méně času. U žaluzií se dá tento problém vyřešit nákupem speciálního kartáčku na čištění více lamel zároveň. Ten vám dokáže práci podstatně zrychlit a ušetřit tak mnoho času.

Žaluzie i rolety nabízejí pestrou škálu materiálů, vzhledů a barev, které si můžete pořídit. Můžete je tak perfektně sladit se svým interiérem a oživit s jejich pomocí svůj byt. Výhoda žaluzií je, že je můžete použít všude a vypadají decentně a elegantně. Rolety na okna vzhledem k velikosti lišty, do které se roleta zatahuje, nemají tak široké využití a zároveň ty venkovní mohou na některých domech působit rušivým dojmem.

Nemůžete se rozhodnout? Nevadí, existuje i kompromis

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jestli jsou pro vás vhodnější žaluzie nebo rolety do oken, nezoufejte. Existují dokonce dvě řešení, které vám rozhodování značně ulehčí.

Prvním z nich je fakt, že se čím dál více používá kombinace obou dvou možností. Spojením vnitřních žaluzií a vnější rolety docílíte perfektního výsledku – ochrany vašich oken, zamezení zbytečného přehřívání, ale také krásného vzhledu a snadného korigování přístupu světla.

rolety nebo žaluzie 3

Často hledáte

Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top