Home » Tipy a návody » Jak čistit venkovní žaluzie snadno a rychle?
Venkovní žaluzie jsou nejen funkčním stíněním, ale současně i elegantní a stylovou součástí našich domovů, to je zcela jasné. Volíte je především proto, že se jedná o řešení, které se vyznačuje mnoha výhodami a přínosy. K nim patří v první řadě zastínění podle potřeby s možností regulace pronikajícího světla, zajištění soukromí domácnosti, ochrana před přehříváním místností v letním období a naopak před zbytečnými úniky tepla v zimě. Aby žaluzie správně plnily svou úlohu, byly plně funkční a přispívaly i k estetickému vzhledu domu, musíte jim věnovat celoroční péči.
V posledních letech jsou venkovní žaluzie stále oblíbenější a jednoduše řečeno “in”. Už dávno se instalovaly na komerčních stavbách, ovšem současný trend je přímo předurčuje pro rodinné domy, byty i rekreační chalupy. Jedním z hlavních důvodů je to, že venkovní žaluzie se hodí skvěle na velké prosklené plochy, které jsou v současnosti vedoucím trendem. Taková okna a prosklené plochy umožňují totiž využívat v plné míře přirozené sluneční světlo a dávají vyniknout výhledu do krajiny.
S instalací venkovních žaluzií kromě potřebného regulovatelného zastínění získáváte i možnost značně snížit vnější hluk, což oceníte hlavně ve městě. Venkovní žaluzie pomohou v letním období udržet v obydlí příjemnou teplotu a zabránit přehřátí, v zimě zase skvěle izolují a brání tepelným ztrátám. Navíc pro manipulaci s nimi není nutné vycházet ven, změnu nastavení snadno provedete přes řídící jednotku Somfy TaHoma, jejíž montáž nabízíme. Ta totiž umožňuje moderní ovládání prostřednictvím chytrého telefonu. Ovšem čištění se nevyhnete, především tam, kde je prašné prostředí.
Na základní čištění, které byste měli provádět nejméně dvakrát ročně, nebudete potřebovat žádné speciální vybavení. Vystačíte s tím, co najdete v každé běžné domácnosti, práce nezabere moc času a určitě ji zvládnete. Vhodný způsob údržby se může u některých typů venkovních žaluzií nepatrně lišit, ale princip je v zásadě stále stejný.
Protože se na venkovních žaluziích usazuje prach a zachytávají se i další drobné nečistoty, čištění je nezbytné. Kdy je na to ten pravý čas? Není nutné pedantsky dodržovat přesný termín, ale v zásadě platí, že ideální bude provést čištění po skončení letního období a následně po zimním období. Pokud dochází (především na jaře a v létě při kvetení některých stromů nebo keřů) ke zvýšené prašnosti, vyplatí se přidat ještě jedno čištění uprostřed sezóny.
Případně alespoň spláchnout prach a pyl z žaluzií proudem vody ze zahradní hadice. Pokud jednou pravidelné půlroční čištění vynecháte, musíte počítat s tím, že příště to bude mnohem pracnější. Pravidelná údržba zabere méně času a je snadnější, navíc tak i prodloužíte životnost venkovních žaluzií.
Prvním krokem by mělo být odstranění hrubých nečistot a prachu, což provedete pomocí smetáčku nebo prachovky, použít můžete i výkonný vysavač. Venkovní žaluzie se vyrábějí v různých základních profilech – první, klasický, je ve tvaru písmene C, novější je model s profilem písmene Z, u kterého do sebe jednotlivé části žaluzie lépe zapadají a tudíž nabízejí lepší termoregulační i protihlukovou ochranu, ale na čištění jsou o něco náročnější kvůli svému profilu. Výborné výsledky z pohledu termoregulace i zastínění přináší potom profil ve tvaru písmene S, který se vyznačuje i výborným odhlučněním. Vždy postupujte tak, abyste v žádném případě nedeformovali nebo dokonce nezlomili lamely, určitě to půjde i po dobrém.
Dalším krokem je sklopení žaluzií do svislé polohy a jejich omytí. K tomu nejlépe poslouží zahradní hadice s rozstřikovačem nebo přiměřeně regulovaným proudem vody. Použít můžete i parní čistič, pokud ho máte k dispozici. Vždy dávejte pozor na stékající vodu, pokud budou žaluzie hodně znečištěné, mohla by umazat i fasádu. Je-li to možné, použijte k ochránění fasády pod žaluzií například ochrannou fólii, která se používá při malování. Vysokotlaký čistič sice může také posloužit k omytí, ale je třeba nastavit jen rozptýlený proud a nízký tlak.
K očištění míst, na kterých zůstaly nečistoty i po opláchnutí, poslouží dobře běžné čistící prostředky, například mýdlová voda nebo roztok s Jarem. Nepoužívejte příliš teplou vodu, maximálně do 40°Celsia. Zcela se vyhněte použití agresivních chemických prostředků, jako jsou ředidla, rozpouštědly, benzín nebo abrazivní čistící prostředky, mohlo by dojít k poškození žaluzie. Toto detailní čištění provedete nejlépe štětcem, houbou nebo měkkým hadříkem.
S čištěním nepospíchejte, poškození lamel nebo vodicích lanek by mohlo být trvalé, chce to trochu trpělivosti. Hodně znečištěná místa si namočíme vodou s Jarem nebo s mýdlem a vrátíme se k nim po chvíli, až se zaschlé nečistoty uvolní, potom to půjde snadněji. Péči je třeba věnovat i vodicím lištám nebo lankům, na nichž závisí dokonalá funkčnost celého mechanismu.
Nakonec provedete opakovaně opláchnutí, tentokrát už stačí čistá vlažná voda. Při oplachování postupujte samozřejmě shora dolů a omytí můžete případně ještě jednou zopakovat, aby zbytky saponátu nebo mýdla na lamelách vnějších žaluzií nezůstaly. Po odstranění všech nečistot žaluzie lehce pootevřete a nechte volně proschnout.
Když už se venkovním žaluziím věnujete, prověřte i celkovou funkčnost, vyzkoušejte, zda se plynule a bez problémů otevírají i zavírají, dají se vytahovat i spouštět. Kontrolu si zaslouží vodicí lišty a pásky, pokud vykazují větší míru opotřebení, myslete na nápravu včas. Ovšem do větších oprav se raději nepouštějte, od toho jsou tu profesionálové, kteří mají vhodné vybavení, náčiní a hlavně zkušenosti.
V zimě může dojít k tomu, že venkovní žaluzie za nepříznivého počasí zamrznou nebo dojde k jejich zasněžení. V takovém případě nejprve zkontrolujte, zda nezamrzly lamely ve vodicích lištách nebo nepřimrzly k parapetu. V takovém případě je třeba tuto námrazu opatrně odstranit, jinak by totiž mohlo dojít i k poškození jednotlivých lamel. Při námraze je bezesporu nejlepší s žaluziemi vůbec nemanipulovat, pokud je to možné.
Pokud si na vyčištění venkovních žaluzií pozvete odbornou firmu (ani to není špatný nápad, že?) můžete se setkat s technikou čištění pomocí ultrazvuku. Ultrazvukové čištění se používá na pevné materiály (kov, sklo apod.) a je to metoda vysoce efektivní. Pro čištění hliníkových lamel se hodí úplně skvěle. Na jakém principu ultrazvukové čištění funguje? Ve vodě s čistícím přípravkem se vytvoří působením vysokofrekvenční energie podtlak a přetlak, díky podtlaku dojde potom ke vzniku drobných bublinek a ty uvolňují nečistoty, usazené na lamelách.
Na firmu, která se zabývá čištěním žaluzií, je vhodné se obrátit také v případě, že potřebujete vyčistit venkovní žaluzie ve vyšších patrech, kam bez vybavení nedosáhnete.
Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.