Home » Tipy a návody » Jak zastřešit pergolu
Obvykle je pergola naklápěcí nebo výsuvná konstrukce, která je otevřená ze všech stran. Střecha nad pergolou odporuje jejímu původnímu účelu.
Ale v určitých ročních obdobích nebo pro malou obměnu lze pergolu zastřešit. Na rozdíl od terasové střechy, která je trvale připevněna k fasádě, není vlastně potřeba žádné stavební povolení – možná si tedy říkáte, že zastřešit pergolu nemůže být tak složité.
Pokud chcete svůj projekt realizovat, musíte předem počítat s důležitými plánovacími kroky.
Na rozdíl od terasového zastřešení není zastřešení pergoly spojeno s domem a netvoří rozšíření obytného prostoru. Rám pro zastřešení pergol je navíc málokdy šikmý, takže je třeba zvážit vhodnou koncepci odvodnění.
Pokud se bavíme o markýze nebo podobné struktuře látky, mohla by dešťová voda, mráz a vítr poškodit střechu pergoly. Konstrukce ploché střechy by byla nevhodná například do oblastí se silným sněhem, proto by bylo lepší použít robustní samostatně stojící kryt na terasu. Výhoda tohoto? Terasová střecha má tendenci být šikmá a trvalé zastřešení může být zdobeno dlaždicemi nebo jinak.
Pro ochranu střechy pergoly a venkovního posezení by měl být použit nepromokavý materiál, který lze pružně stáhnout a vysunout v závislosti na povětrnostních podmínkách.
Sluneční plachta sice nabízí potřebnou ochranu, ale je výrazně méně flexibilní než skládací markýza . Markýzu, která se dá složit nebo má kloubové rameno, lze teoreticky snadno ovládat rukou.
S motorizovanou podporou je to však mnohem snazší, protože například meteorologický monitor automaticky přizpůsobí střechu vaší pergoly a připraví venkovní prostor pro požitek ze zahrady chráněné před větrem a počasím.
Vzhledem k tomu, že střecha pergoly není na zahradě napojena na fasádu, je nutné na pergolu připevnit markýzu jinak. Nejedna moderní pergola se často plánuje s takovým konceptem zastřešení. Ale i jakákoli jiná pergola dokáže markýzy perfektně přijmout.
Je důležité věnovat pozornost tomu, jak stabilní je konstrukce a jakou střechu zvolíme, aby markýza mohla být v kazetě. Zastřešení šlo jednoduše přišroubovat k masivní dřevěné pergole.
Pokud byste chtěli vybavit svou pergolu stálým, ale flexibilně oboustranným zastřešením, existují také pohodlné možnosti, jak zachovat původní kouzlo pergol.
Pevnou, neprůhlednou a především odolnou střechu na pergolu lze uchytit pomocí lamel. Pokud jsou motorizované, lze je snadno ovládat jako markýzu, dokonce i pomocí monitoru počasí.
Další výhodou jako zastřešení pergoly je, že se celkem snadno udržují a dají se bleskově nastavit. Klasickým takovým systémem by byla například lamelová střecha. Stisknutím tlačítka lze tuto střechu po deštivém večeru snadno otevřít.
Pomocí popínavých a okrasných rostlin je pergola zastřešena zcela přírodní střechou.
Je však důležité věnovat pozornost koordinaci Rostliny a materiál pergoly věnovat pozornost – nejen vizuálně, ale i ve vztahu k lezeckým cestám.
Ne všechny rostliny mohou lézt bez dřevěné podpěry a ne všechny zelené střechy jsou mrazuvzdorné.
Pokud není ochrana před sluncem v létě optimálně rozložena a potřebujete chránit konkrétní rostliny v zimě, vhodnou ochranu by mohla poskytnout přídavná střecha. Jak je to v tomto případě s markýzou jako alternativní střechou pergoly.
Nepotřebujete, aby bylo zastřešení pergoly flexibilní? Samozřejmě kromě lamelové střechy můžete rám pergoly kompletně zakrýt i jinými odolnými řešeními.
K dispozici jsou verze podobné těm pro zastřešení terasy. Levným řešením by byla plastová střecha, například z vlnitého plechu. Jelikož však při takovém rozhodování budete dbát i na estetické kouzlo vaší zahradní pergoly, mohli byste udělat střechu ze skla nebo dřeva.
Zvažte, jaké možnosti ještě existují s trvalým zastřešením pergoly. Jak již bylo zmíněno, je třeba počítat se speciálním odvodňovacím systémem – to platí v neposlední řadě i pro dřevěné konstrukce.
úterý 12–18 hod.
čtvrtek 12–18 hod.
sobota 9–13 hod.