Home » Tipy a návody » Nastavení markýzy
Markýzy jsou vybaveny robustním mechanismem, který umožňuje různá nastavení. Tento příspěvek shrnuje, jak si můžete nastavit markýzu.
Pro nastavení markýzy můžete napnout látku markýzy, nastavit skládací ramena, nastavit úhel sklonu a nastavit koncové body polohy. U motorizovaných markýz je nastavení trochu konkrétnější a vyžaduje další pokyny.
Markýzy jsou velmi oblíbené. Není divu, vždyť poskytují velké plochy stínu a zároveň soukromí. Možnosti jsou téměř neomezené:
Většina markýz jsou markýzy s takzvaným skládacím ramenem. Kloubová ramena se vysouvají a prodlužují lanem nebo řetězem, který je napnut silnou pružinou. Ovládání může být ruční nebo motorové.
U jednoduchých markýz nelze látku skutečně napnout. Pokud se látka při úplném vysunutí markýzy prověsí, měli byste markýzu mírně zatáhnout, abyste ji napnuli. Exkluzivní modely mají stavěcí šrouby pro napínání. Šrouby jsou umístěny na lemové liště, na hřídeli lemu, na hřídeli látky nebo na hřídeli markýzy. Obvykle se jedná o jeden šroub se symboly plus a mínus. Přesná poloha je popsána v návodu k obsluze.
Pokud se kloubová ramena vysouvají různě daleko, je nutné látku markýzy ve většině případů znovu utáhnout.
U méně vybavených markýz není přední koncovka při zasunutí v jedné rovině a na jedné straně mírně vyčnívá. Pokud není možnost nastavení, lze markýzu upravit pomocí malého triku. Zcela vytáhněte markýzu a zastrčte kousek plsti pod lem na straně, kde není látka v jedné rovině.
Koncové body některých tyčí markýzy lze upravit. Návod k obsluze vysvětluje, jak používat dvě tlačítka na látkovém hřídeli pro nastavení.
O něco níže může viset kloubové rameno. Dobré markýzy mají možnosti nastavení. Kromě obecné možnosti nastavení úhlu sklonu lze individuálně nastavit úhel sklonu obou kloubových ramen pomocí podobné konstrukce. K tomu je třeba mírně povolit odpovídající šroub v místě, kde je kloubové rameno připojeno k hřídeli látky. Úhel sklonu ramene pak lze upravit.
Lze také nastavit celý úhel sklonu markýzy. U moderních markýz lze úhel sklonu nastavit automaticky nebo pomocí rádiového ovládání. Některé markýzy mají na každé straně látkového hřídele seřizovací šroub se symboly plus a mínus. Plus zvedá a Mínus spouští paže rovnoměrně.
Některé markýzy mají na každé straně dva šrouby v kruhově zakřivené štěrbině, kterými lze po povolení otáčet a měnit úhel sklonu.
Markýzy mohou být vybaveny i pohonným motorem. Existují různé modely. V závislosti na modelu budete také muset upravit tento motor markýzy. Jak správně nastavit motor markýzy, zjistíte v následujícím návodu k seřízení.
Pro dokonalé nastavení motoru markýzy nastavte dorazové body, když je markýza stažena a vysunuta pomocí seřizovacích šroubů na konci hlavy motoru. Otáčejte po malých krocích směrem k „plus“ pro delší provozní doby a „mínus“ pro kratší provozní doby, abyste dosáhli požadovaného referenčního bodu.
Konstrukce motorů markýz může laika rychle překvapit. Jednak jsou různé verze a jednak nastavení působí na první pohled velmi složitě. Kdo již své rolety vybavil motorem, princip motoru zná, jedná se o tzv. trubkové motory.
Motory se zasunou do tubusu markýzy a zjednodušeně řečeno ukotví. Při zasouvání a vysouvání, kdy je markýza zcela zatažená nebo vysunutá, musíte ve správný čas zastavit. Jinak by došlo ke značným škodám. K tomuto účelu se u trubkových motorů používají dva režimy vypnutí:
Trubkové motory s dorazovými body závislými na zatížení jsou obvykle řízeny mikroprocesorem, zatímco modely s pevnými dorazovými body je nutné seřizovat mechanicky. Tato nastavení jsou popsána v následujících pokynech. Kromě toho je třeba seřídit i motory markýz, které nejsou závislé na zatížení.
Trubkové motory mají nahoře dva šrouby, které jsou označeny šipkami. Každý šroub má šipku směřující nahoru nebo dolů a další šipku směřující oběma směry, případně se znaménkem plus nebo mínus.
Šipka nahoru označuje doraz pro staženou markýzu, šipka dolů označuje bod pro vysunutou markýzu. Pokud otočíte příslušným šroubem ve směru „plus“, motor se později vypne a prodloužíte dobu do vypnutí. Pokud otočíte seřizovacím šroubem ve směru „mínus“, doba chodu se odpovídajícím způsobem zkrátí.
Za žádných okolností nesmí být motor markýzy aktivován před montáží. Jak má být poloha markýzy (zatažená nebo vysunutá) je popsána v návodu k dodatečné montáži motoru markýzy .
Nechte staženou markýzu vysunout. Pokud se trubkový motor vysune příliš daleko, buďte připraveni stisknout tlačítko stop. Ve většině případů nové instalace se však motor zastaví příliš brzy.
Pokud jste museli předčasně zastavit trubkový motor, otočte odpovídajícím seřizovacím šroubem ve směru „mínus“, pokud není markýza dostatečně vysunuta ve směru „plus“. Vždy otáčejte ve velmi malých krocích, abyste mohli přesně nastavit čas zastavení.
Poté musíte nastavit horní bod zastavení. K tomu markýzu úplně zatáhněte. Pokud se motor otáčí příliš daleko, musíte jej zastavit ručně. V závislosti na tom, zda se nezastavil dostatečně daleko nebo příliš brzy, budete muset seřídit horní šroub, jak je popsáno v části „Vysunutá markýza“.
V posledním kroku proveďte zkušební jízdu v obou směrech. Možná budete muset znovu upravit nastavení. Chcete-li to provést, postupujte podle popisu. Pokud je nastavení správné, můžete nasadit kryt markýzy, protože seřízení motoru markýzy je dokončeno.
Existují trubkové motory řízené mikroprocesorem, které se nevypínají v závislosti na zátěži. U takové markýzy musíte také nastavit horní a dolní čas zastavení, protože mikroprocesor musí být vyškolen. Tyto systémy jsou obvykle vybaveny funkcí měkkého zastavení. To znamená, že zpomalují pomalu, aby se markýza prudce nezastavila.
Přesné nastavení najdete v návodu k obsluze výrobce. Kromě základního nastavení si můžete nastavit i určité zastavovací body, podobně jako paměťová funkce autosedačky. To je výhodné, pokud chcete markýzu pouze částečně vysunout v závislosti na denní době a poloze slunce.
Markýzy s mikroprocesorem mohou být často vybaveny dalšími komfortními funkcemi. Patří mezi ně funkce časovače, rádiové ovládání (také přes chytrý telefon) a dešťový senzor.