Lista here!

Home » Tipy a návody » Jak opravit žaluzie

Jak opravit žaluzie

Je lákavé jednoduše vyhodit rozbité žaluzie. Protože v dnešní době stojí velmi málo. Ale: žaluzie lze také opravit. A je ve vašem vlastním zájmu opravit dražší žaluzie pro venkovní použití. Jak to přesně funguje, si můžete přečíst zde.

Žaluzie jsou k dispozici pro vnitřní i venkovní použití, s látkovými, plastovými nebo kovovými lamelami a spojené řetízkem nebo šňůrkou. Ovládají se ručně nebo motoricky – odborně se tomu říká ruční ovládání nebo elektrický pohon. Některé žaluzie jsou citlivé na vítr, a proto, i když jsou vhodné pro venkovní použití, musí být v bouřkách vytaženy. Ale i po poškození bouří můžete žaluzie opravit místo nákupu nových.

Výhody oproti roletám:

Lze je dodatečně instalovat snadno a levně, ale rolety nikoli.
Různorodý vzhled od klasického monochromatického až po barevný tisk.
Přizpůsobte se designu domu a vybavení.

Jak opravit žaluzie
Horizontální žaluzie MHZ

Tip: V obtížných rozích a úhlech, kde by se příčky žaluzií dotýkaly stěny, můžete použít vertikální žaluzie. Ty nyní mají nejen béžovou kancelářskou verzi s velkými lamelami, ale také stylové příklady do obývacího pokoje.

Pokud bydlíte v pronajatém bytě, je oprava venkovních žaluzií jednou z povinností pronajímatele – pokud není v nájemní smlouvě uvedeno nic jiného.

Pokud byste chtěli dodatečně namontovat venkovní žaluzie , měli byste se předem dobře informovat. Pokud jste si nainstalovali interiérové ​​žaluzie, žaluzie si samozřejmě budete muset vyčistit a opravit sami.

Pokud však již byly připevněny k oknům a nechali jste si je, vyjasněte si se svým pronajímatelem, kdo je odpovědný za údržbu a opravy.

Jaké typy žaluzií existují?

Klasikou je dřevěná žaluzie, jejíž lamely se nastavují pomocí tyče a kliky. Vzhledem k tomu, že žaluzie tohoto typu se v dnešní době velmi zřídka vyrábějí v dobré kvalitě, měli byste se o ně starat, udržovat a opravovat, pokud máte takový starší model.

Co se může rozbít? Lamely, závitová tyč a klika.

S jednoduchou žaluzií s oboustranným ovládáním lze zakoupit v každém železářství a často i v nepotravinářských supermarketech, ale samozřejmě také online . Vzhledem k tomu, že je velmi levná a způsob výroby je obvykle velmi jednoduchý, ve většině případů se již neopravuje, ale vyhazuje. A to je často případ, kdy není ani rozbitý, ale po pár letech vybledl z barvy.

Co se může rozbít: lamely a oboustranná šňůra.

typy okenních rolet
Elektrické žaluzie

A manuální žaluzie je dodávána se stahovacím popruhem a rolí v kazetě.

Tento typ je kvalitnější než jednoduchá žaluzie a lze jej také snadněji opravit.

Co se může rozbít: lamely, napínací kladka, stahovací šňůra.

Elektrická žaluzie by měla vydržet dlouhou dobu a vyžadovat minimální opravy. Pokud se však něco rozbije, většinou jako laik nezmůžete nic dělat – problém musí opravit okenní technik.

Co se může rozbít? Lamely, šňůrka, elektrika a ovládací panel.

Jak opravit žaluzie do oken: co je rozbité a jak to opravit?

Šňůra: U jednoduché žaluzie se šňůra obvykle zamotá – žaluzii již nelze vytáhnout. K opravě takto vadné žaluzie na okna potřebujete trochu trpělivosti, ale je také možné, aby nezkušení kutilové šňůru rozmotali. Pokud vám to vůbec nejde, jednoduše přestřihněte oboustrannou šňůru, novou oboustrannou šňůru přivažte k přetržené a vytáhněte ji nahoru přes lamely.

Musíte tedy jednotlivě provléknout pouze lamely, které jsou pod řezem. Stejným způsobem postupujte, pokud je otočná šňůra přetržená. Je téměř beznadějné, pokud se některá z lamel rozbije nebo vytrhne. Vzhledem k tomu, že tyto žaluzie jsou velmi levné, lamely nelze vyměnit. Je však možné, že utrženou část lamely budete moci znovu připevnit pomocí superlepidla.

Pásek: Pokud je pásek na zavazování žaluzie roztržený, postupujte takto následuje oprava. Pokud se oboustranná šňůra přetrhne: Přivažte novou stahovací šňůru ke staré a protáhněte ji lamelami. Nyní stačí navléknout novou šňůrku na roli.

Barevné žaluzie
Jak opravit žaluzie do oken

Role: Role, na kterou se navíjí šňůra a stuha a která pomáhá žaluzii ke zvedání nebo spouštění je obvykle umístěna v krabici nebo panelu. Ve vzácných případech je to v lamele uprostřed žaluzie. Válec lze buď zajistit šroubem nebo jednoduše vyjmout. Pokud se tedy žaluzie již nehýbe nebo je pásek roztržený, možná budete muset váleček vyměnit nebo k němu alespoň připevnit novou stahovací šňůrku nebo oboustrannou šňůrku.

Někdy se také může stát, že je role opotřebovaná. Poté vytáhněte vlasec z navijáku, několikrát naviják otočte naprázdno dokud nebude příliš utažený a pásku znovu navlékněte.

Čtyři ruce jsou lepší, protože držení žaluzie a šňůry vyžaduje koordinační schopnosti. Pokud nezaznamenáte žádný odpor, vyměňte váleček, protože tažná pružina pravděpodobně praskla. Tip: Než to uděláte, pozorně si prohlédněte, jak se připevňuje, a v případě potřeby vyfoťte detailní fotografie mobilním telefonem. Existuje totiž několik možností připevňovacího mechanismu. Čím lépe víte, jak žaluzie funguje, tím lépe na ni poté můžete šňůru znovu namotat.

Klika a závitové tyče: Tyto dvě části žaluzie je obvykle potřeba opravit pouze u venkovních žaluzií. Obvykle je stačí vyčistit: mastnota, voda, špína, prach, pyl – to vše přispívá k zablokování mechanismu. Jako první krok byste měli pečlivě vyčistit a odstranit rez z kliky a závitové tyče. Poté je namažte – ale olejem nebo tukem, který je pro tento účel vhodný. Pokud se poté nic nestane, musíte nejprve vyměnit kliku a poté závitovou tyč.

Lamely: K opravě žaluzie, jejíž lamely jsou rozbité, potřebujete nové lamely. Pokud si tedy pořizujete dražší žaluzie, je nejlepší koupit pár lamel pro případ nouze a dbát na jejich snadnou výměnu. Mnoho výrobců má vlastní systém výměny lamel.

Jak přesně budete postupovat, záleží na tom, zda se jedná o stahovací šňůru nebo řetízek, ke kterému jsou lamely připevněny. Občas se také lamely zachytí do vodicích lišt. Pak není bezpodmínečně nutné je vyměňovat. Raději byste měli zkontrolovat, proč se zachytává zda ​​v kolejnici není špína nebo se na lištu přilepilo něco, co tam nepatří.

Hliníkové venkovní žaluzie
vertikální elektrické žaluzie

Elektrické: Může se stát, že koncové polohy žaluzií již nevyhovují a je nutné je přeprogramovat. Chcete-li to provést, měli byste si přečíst příručku výrobce a postupovat podle pokynů.

Nemůžete již najít návod k obsluze? Některé společnosti také vkládají tyto důležité informace na své webové stránky jako soubor PDF. Nebo rovnou zavolejte zákaznický servis.

Pokud je ovlivněn ovládací panel žaluzií, zavolejte technika, aby se o to postaral. Nejen, že jako laik můžete situaci výrazně zhoršit, ale můžete se i zranit.

Další zajímavé články

Často hledáte

Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top