Home » Průvodce slovních pojmů » Čištění markýzy

Čištění markýzy

Čištění markýzy

Nasávejte sluníčko, užívejte léta a života. A stylová markýza pomáhá proti přílišnému horku. Je příjemné, když pečlivě vybraná látka markýzy vypadá i po letech perfektně udržovaně. Se správným čištěním markýzy a pečlivou péčí o markýzu tohoto cíle dosáhnete bez velkého úsilí.

1.Pravidelně kartáčujte a nikdy nenechte navlhnout
Před zatažením jemně přejeďte měkkým koštětem po tkanině markýzy. Odstraňte prach a zbytky rostlin bez tření – pokud budete markýzu čistit pravidelně a opatrně, musíte čistit méně. A nejlepší je, když vám hadřík nikdy nezmokne, ale měl by alespoň vyschnout, než se stáhne.

2.Okamžitá opatření proti ptačímu trusu na tkanině markýzy
Murphyho zákon: Ptačí trus samozřejmě nepadá na louku, ale doprostřed kazetové markýzy. Okamžitě to setřete vlhkým hadříkem. V případě potřeby použijte tekutý jemný čisticí prostředek. Každý, kdo v této situaci místo údržby markýzy raději pokračuje v chlazení, bude mít trvalou vzpomínku.

3.Vyčistěte markýzu – nikdy není pozdě
Pokud se o svou markýzu nebudete starat, budete na konci sezóny vědět, co létá po zahradě. Opravdu zanedbaná látka markýzy se neztratí, ale je to dřina. Pamatujte proto, že je lepší čistit markýzu hned od začátku a pravidelně, než si později zoufat kvůli odolným skvrnám.

Se správnou péčí o markýzu si můžete užívat látku markýzy déle

Před prvním čištěním (péče o markýzu)

1.Prevence pomáhá: Markýza s otevřeným sklopným ramenem zůstane stylová déle, pokud je stažena a visí pod přístřeškem nebo je-li připevněna hliníková ochranná stříška. Tento doplněk je nutností.
2.Látka vaší nové markýzy je vyrobena z materiálu odpuzujícího nečistoty. Impregnovaná je i značková markýza. Než markýzu za suchého počasí stáhnete, lehce okartáčujte měkkým smetákem.
3.Nenechávejte svou markýzu venku na dešti. Rosa je také vlhkost a není prospěšná pro péči o markýzu.

Jarní úklid (čištění markýz)

1.Pokud jste svou markýzu po posledním použití na podzim šetrně zametli a snad i vysáli, bude pro vás jarní úklid včetně čištění markýzy jednodušší. Nic nepodporuje plísně jako směs prachu, rostlinného materiálu a vlhkosti.
2.Při čištění markýzy nejprve otřete kovové prvky měkkým hadříkem nebo houbou. Do čisticí vody můžete přidat mýdlovou vodu. Vždy byste však měli nejprve zkontrolovat účinek na více skrytém místě. Spoje, pryžové a plastové prvky by se při čištění markýzy neměly dostat do kontaktu s louhem.
3.Nyní markýzu vytáhněte, abyste ji vyčistili. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je vybrat si slunečný jarní den se stabilním počasím.
4.O klouby se většinou pečuje trochou oleje. Individuální návod k vaší markýze přesně popisuje, jak postupovat. Při péči o vaši markýzu byste se měli řídit těmito pokyny.
5.Po dalším pečlivém chemickém čištění za účelem odstranění prachu a rostlinného materiálu zkontrolujte hadřík, zda na něm nejsou menší skvrny. Ty můžete vymazat standardní, průhlednou nebo bílou gumou.
6.Chcete-li odstranit hrubé nečistoty, opatrně nastříkejte látku markýzy zahradní hadicí. Čím jemněji vodu distribuujete, tím lépe. Vysokotlaké čističe jsou absolutně tabu, protože vaši markýzu poškodí.
7.Péče o markýzu pokračuje čištěním látky markýzy. K tomu použijte měkkou houbu a naneste na tělo teplou mýdlovou vodu. Směs nejprve vyzkoušejte na nenápadném místě. Poté očistěte nejprve horní část markýzy, poté spodní část.
8.Asi po 15 minutách louh opláchněte čistou studenou vodou. NEPOUŽÍVEJTE tlakovou myčku.
9.Pokud je hadřík čistý, rozhodně byste jej měli nechat důkladně vyschnout. Pro optimální péči o markýzu byste měli obnovit tovární impregnaci přibližně každých pět let.

Každý, kdo uklízí příliš pozdě… (čistá markýza)

1.Pokud na jaře markýzu vysunete a objevíte na látce plíseň nebo měděnku, ještě není pozdě markýzu vyčistit. Ale měli byste jednat okamžitě. Komerčně dostupné produkty pomáhají proti zelenému růstu. Pozor: Používejte pouze čisticí prostředky bez chlóru. Chlór napadá látku markýzy. Plíseň můžete odstranit také pomocí běžně dostupných přípravků. Dobrou alternativou je octová voda (směs čirého octa s vodou 1:1).
2.Skvrny od plísně jsou mnohem odolnější. Navíc na nažloutlé nebo dokonce nahnědlé skvrny není všelék. Při péči o markýzy se běžně dostupné čisticí prostředky proti plísňovým skvrnám doporučují pouze pro světlé látky markýz. Takové čističe obvykle obsahují chlór. To může vybělit tmavé látky, takže se místo hnědých vytvoří difúzní našedlé skvrny. Mezi domácí prostředky na skvrny od plísní patří ocet a jedlá soda. Často se doporučuje hustá pasta z vody a prášku do pečiva, která obsahuje sodu. Takové prostředky mají často požadovaný účinek. Ale jen často a ne vždy. Dalším prostředkem na skvrny od plísně, který lze s trochou trpělivosti vyzkoušet, zejména na látce markýzy, jsou UV paprsky. Tyto skvrny neodstraní okamžitě, ale časem zmenší poškození. U tohoto typu čištění markýz musíte být trpěliví.
3.Ptačí trus lze považovat za nejčistší markýzový jed. Pokud jsou exkrementy ještě čerstvé, lze je obvykle zcela odstranit. Pokud uschnou, začíná výzva. Stručně řečeno: neexistuje žádný všelék. Pro čištění markýzy má smysl odstranit zatvrdnutí suchým, ne příliš hrubým kartáčem. Poté začíná práce na skvrně zvenčí dovnitř. Velké množství vody je zvláště užitečné při čištění markýz. Jako přísadu můžete použít mýdlo, při péči o markýzu pomáhá i tření hadříkem namočeným v tekutém saponátu, octu nebo soli a vodě. Obecně platí, že čím déle ptačí trus zůstane na látce, tím je pravděpodobnější, že dojde k chemickému popálení a změně barvy. Intenzivní sluneční záření účinek ještě zvyšuje.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top