Jaké jsou druhy rolet?

Home » Poradna » Jaké jsou druhy rolet

Sháníte rolety na vaše okno a nevíte jaký systém zvolit? Níže jsou uvedeny různé typy rolet spolu s jejich charakteristickými vlastnostmi. Následující informace vám pravděpodobně velmi pomohou při prvotním poznávání ve světě rolet.

Římské rolety
Římské rolety spojují funkčnost klasických látkových rolet s dekorativním charakterem závěsů. Takový potah je vyroben z látek, které se po zatažení za šňůrku složí do vln a vytvoří ozdobné vlny. Vpředu nebo vzadu mohou být vyztuženy kosticemi, díky kterým se materiál rovnoměrně skládá.

Římské rolety jsou vyrobeny z jemných a průhledných materiálů, které nahradí závěsy, stejně jako zatemňovací látky, které ochrání místnost před sluncem.

Plisé rolety
Plisé jsou dostupné ve formě volně zavěšených harmonik. Věnují se jak typickým, pravoúhlým, tak i neobvykle tvarovaným oknům (plisé lze použít k zakrytí trojúhelníkového, kulatého nebo lichoběžníkového okna). Na trhu jsou k dispozici jedno a dvou funkční plisé. První se svinují zdola nahoru, zatímco druhé lze srolovat v obou směrech.

Střešní rolety
Klasické volně visící nebo kazetové rolety nelze na střešní okna připevnit, protože by se látky šikmo špatně uspořádaly. Řešením problému jsou speciální rolety do střešních oken. Jedná se o systémy vybavené pružinami, které udržují látky blízko skla. Střešní rolety jsou k dispozici se samonavíjecím mechanismem a jako plisé. Výrobci nabízejí i vnější rolety střešních oken.

Volně visící rolety a mini rolety
Volně visící rolety jsou látky nalepené na roli, která je připevněna ke stěně nad oknem nebo k rámu. Takové rolety jsou často vedeny provázkovým systémem, který podélně přilne k rámu okna (tato možnost se nazývá mini rolety). Takto látka krásně přiléhá těsně ke sklu.

Volně zavěšené rolety umožňují pohodlné otevření okna i při zcela stažené látce. Speciálním typem volně visících rolet jsou výše zmíněné ekonomické mini rolety, které jsou velmi oblíbené pro svou nízkou cenu a snadnou montáž. Jsou vybaveny speciálními háčky, které je potřeba jednoduše umístit na rám okna (neinvazivní montáž). Zajímavou možností jsou mini rolety se samo natahovacím mechanismem.

Venkovní rolety
Venkovní rolety nejen chrání interiér před slunečním zářením a pohledy kolemjdoucích, ale mohou také tvořit bariéru proti vloupání. Na trhu jsou k dispozici rolety okenní, přisazené, zapuštěné. Venkovní rolety mohou mít mechanické nebo elektrické ovládání (mechanismus s motorem nebo ovládaný rádiovými vlnami).

Rolety den a noc
Rolety jsou vyrobené z pruhů zatemňovacích a průhledných látek. Výrobce nechává mezi jednotlivými lištami mezery pro úpravu intenzity světla vstupujícího do interiéru. Při překrývání pruhů se na okně vytvoří mezery, které propustí sluneční světlo a při střídavém uspořádání pruhů se místnost zatemní. Rolety den a noc vypadají krásně v interiérech zařízených v moderním stylu.

Jaké jsou druhy rolet

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top