Home » Tipy a návody » Jaký druh stínění je nejlepší do dětského pokoje?

Jaký druh stínění je nejlepší do dětského pokoje?

Zařizujete potomkovi pokojíček a marně přemýšlíte, jak místnost efektivně zatemnit? Rozhodně tuto volbu nepodceňujte. My vám poradíme, jaké stínění je nejvhodnější!

Požadavky pro dětský pokoj

Stínění je důležité z mnoha důvodů. Splňuje jak praktický účel, tj. vytvoření vhodného prostoru pro spánek, tak účel estetický. Každé dítko má rádo pokojík vyzdobený. Například zvířátky, oblíbenými postavičkami, kytičkami nebo třeba autíčky. Třetím neméně důležitým bodem se jeví bezpečnost zvoleného stínění. I té se dnes budeme věnovat. Možností existuje hodně, ale ne každá splňuje požadavky pro vybavení dětského pokojíčku. Kvalitní stínění ocení nejen děti, ale i maminky, které si čas, kdy ratolest spokojeně pospává, užívají. Dopřejte si tento čas co nejkvalitnější a podívejte se na některé typy stínění. Společně s námi vyberete to nejlepší.

stínění do dětského pokoje

Plisé? Pro malé cvrčky ne

Jednou z variant je takzvané plisé. Jedná se o látkové stínění, které na okně drží pomocí dvou nylonových šňůrek po stranách. Tkanina skládaná do harmoniky zatáhne celé okno nebo horní či dolní polovinu. Látka dětský pokojík příjemně zkrášlí, ale toto řešení je nevhodné jak z důvodu bezpečnosti, tak z důvodu funkčnosti. Tkanina používaná na plisé, ač existuje spousta druhů, neposkytuje dokonalou tmu. Obzvlášť přes den se plisé zdá absolutně nevhodné. Potíž nastává i v případě kreativního dítka. Plisé látka se snadno poničí jak nůžkami, tak fixkami. Na vybavení spacího prostoru pro děti to není to pravé ořechové.

horizontální žaluzie do dětského pokoje

Horizontální žaluzie? Pro starší děti ano

Další variantou jsou žaluzie. Konkrétně interiérové horizontální žaluzie. Jsou velmi oblíbené a najdete je v leckterých domácnostech. Do dětského pokojíčku však nejsou ideální z několika důvodů.

Neposkytují absolutní tmu, která je žádoucí pro kvalitní spánek dítka, jsou nejnebezpečnější z nabízených variant, neboť obsahují až příliš mechanických částeček, které bystré potomstvo může poničit, v horším případě se o ně poranit. A ani se nevyrábějí v atraktivním designu, který by ratolest zaujal. Žádná zvířátka, jen fádní barva. Výše zmíněné druhy stínění se proto hodí pro děti školního věku, které už jsou rozumnější a nevyžadují detaily s dětskými motivy.

venkovní rolety předokenní novostavba

Zkuste venkovní rolety!

Venkovní rolety jsou dokonalým řešením v mnoha oblastech. Až na jednu. Nemají žádný motiv, který by dítko potěšil. To lze však dořešit samolepkami na okně, případně krátkými záclonami. Rolety poskytují absolutní tmu, tlumí hluk, v létě brání horku proniknout do pokoje, v zimě nepropouští teplo ven. Dají se na ně přimontovat zámky, takže slouží i jako bezpečnostní pojistka. Vyrábějí se ve spoustě provedeních tak, aby lahodily oku i stylu domova. Vhodné jsou do každého počasí a do jakýchkoli podmínek.

Výhody:

 • absolutní tma
 • termoizolace
 • bezpečnost
 • tlumí hluk
 • různé druhy designu

Nevýhody:

 • vyšší cena
 • žádný motiv pro dítě

A co teprve vnitřní rolety!

Velmi oblíbeným a praktickým řešením jsou rolety na míru, jež se navíjejí na trubku na horní hraně okna. Vyrábějí se z kvalitní látky, která nepropustí jediný paprsek. Jsou estetické a neexistuje motiv, který by na ně nešel použít.

Od zvířátek přes panenky nebo vesmírné lodě a princezny, oblíbené jsou pestré barvy. Ovšem i látkové rolety mají své mouchy. Zejména, jsou-li umístěny nad radiátorem. Když se topí, rolety se vlivem teplého vzduchu hýbou a dělají hluk, který by mohl bránit usnutí. Dalším nedostatkem může být řetízek sloužící k vytahování a stahování rolety. Dítě ho snadno poškodí.

Výhody:

 • barevné odstíny
 • nízká cena
 • zastínění pokoje
 • hmotnost
 • montáž

Nevýhody:

 • rámus při nevhodném umístění
 • křehký řetízek na ovládání

Jaká možnost je nejlepší?

Nejvhodnějším řešením se jeví venkovní roleta, která splňuje všechny potřebné požadavky plus něco navíc. Nedostatek designu hravě doladíte například veselými samolepkami na okno či na stěnu. Stejně tak nic nezkazíte kratší záclonkou na okně.

Často hledáte

Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top