Home » Tipy a návody » Dekorativní rolety a žaluzie
Co může být na dekorativních roletách a žaluziích zvláštní? I když můžete předpokládat, že tyto okenní stínění jsou nedávným vstupem do našich interiéru, faktem je, že existují po staletí. Dekorační žaluzie a rolety jsou pouhým funkčním nástrojem, který chrání lidi před přímým slunečním zářením, pro domácnosti a další budovy.
Kromě toho, že jsou vysoce funkční jako spořiče energie a vytvářejí úplné zatemnění i při nejjasnějším denním světle, izolují místnosti proti extrémům teploty, dokážou ztlumit hlasité zvuky z venku a mnoho dalšího. Zde jsou některá podivná a zábavná fakta o roletách a žaluziích.
Starověké žaluzie a rolety byly (teď zadržte dech!) vyrobené ze zvířecí kůže. Před staletími lidé, kteří žili v teplejším podnebí, používali zvířecí kůži nejen proto, aby se chránili před spálením slunečních paprsků, ale také k vytvoření chladicího účinku v interiérech. Kůže zvířat byly namočeny ve vodě a zavěšeny na oknech. Když vítr zasáhl mokré kůže, vytvořil uvnitř místnosti chladicí efekt, jako přírodní chladiče vzduchu. Rovněž poskytovali obyvatelům vynikající soukromí. Tvrdá údržba zvířecích kůží přinutila objevovat alternativy, které se snadno udržují a vyrábějí.
Pokud budeme mluvit o mramorovém stínění pro vaše okna, můžete je odložit jako futuristický nápad.
Překvapivým faktem je, že mramorové stínění bylo jednou z nejstarších, které bylo objeveno, a bylo nalezeno ve vyhlazeném městě Pompeje, postaveném z lamel, které odvádějí sluneční světlo a vytvářejí chlad. Tyto lamely také sloužily k zajištění určitého množství soukromí a ochrany před nepříznivým počasím. Předpokládá se, že mramorové lamely byly v pozdějších letech nahrazeny dřevem.
Žaluzie, tyto okenní stínění, které zdobí mnoho domů, nejsou koneckonců benátské. Je pravda, že rolety nepocházely z Benátek, ale přivezli je tam obchodníci, kteří prováděli obchodní expedice s Persií v letech 1100 až 1500.
Benátští obchodníci také přivedli otroky z Persie, aby tkali rolety. V 17. století, kdy byli perští otroci osvobozeni od Benátek, převezli obchod do Francie, aby vydělali peníze pro osobní potřebu a pohodlí.
Francouzi tak označují benátské žaluzie jako „Les Parisiennes“ a jejich původ připisují Persii. Byli však Peršané skutečně skutečnými tvůrci žaluzií? Francouzi se mohou mýlit při připisování Peršanů objevem tohoto úžasného stínění na okna.
Ještě před Kristovým časem Egypťané používali rákosí od břehů k řemeslným roletám – rákosí byly svázány k sobě a pověšeny nad okny a dveřmi pro soukromí a ochranu před slunečním zářením.
Číňané, Indové, Japonci a další Asiaté navlékli bambusové pruty k sobě, často rozděleni do tenkých částí, aby vytvořili rolety. Tyto staré žaluzie lze vidět i dnes, ve venkovských oblastech Asie. Peršané si pravděpodobně půjčili techniku a vylepšili ji, aby vytvořili žaluzie, které jsou v současnosti známé jako žaluzie.
Patent však patří Angličanovi Edwardu Beranovi. Opravdu neuvěřitelná cesta pro zastínění oken!
Věděli jste, že používání přírodních rolet do oken a žaluzií snižuje oxid uhličitý v domácnostech? Jak úžasné je poznamenat, že tato ekologická vlákna mají tendenci absorbovat oxid uhličitý i poté, co byly rostliny rozřezány a zformovány do okenního prostoru, dveří nebo jiného nábytku! I když technologie postupuje skokem, existuje jen málo materiálů, které mohou porazit dřevo – přírodní vlákno tím, že jsou šetrné k životnímu prostředí, snižují výrobní náklady a udržují naše životní prostředí v bezpečí. Navíc, přírodní dřevěné stínění je silné a trvanlivé, a zároveň vyzařuje atmosféru přirozeného tepla.
V dřívějších dnech, kdy byly na zakrytí oken bez jakékoli cirkulace vzduchu používány těžké stínění, byly kryty oken chráněny před nepříznivým počasím, ale uvnitř byl také zachycen, kouř, pach a nezdravý vzduch. Bylo to docela nezdravé prostředí, škodlivé pro kojence a děti. V takovém prostředí byl velmi vítán příval čerstvého vzduchu.
S příchodem přímotopů v místností si účty za energii začaly vybírat daň z příjmu, zejména v regionech, které zažívají extrémní počasí. K tomu přispělo i instalace skleněných oken. V dnešní době se okenní stínění považuje za praktickou aplikaci úspory energie izolací místnosti, aby se zabránilo jak tepelnému zisku, tak tepelným ztrátám. Žaluzie plisé zvláště duette jsou nejlepším energeticky úsporným krytím oken díky jejich voštinové struktuře, která zachycuje vzduch a vytváří bariéru proti tepelným ztrátám nebo ziskům.
Během výstavby Velkého Kolosea se město Řím velmi zaprášilo. Ačkoli starověká aréna, která měla být místem Římanů pro nepředstavitelnou zábavu, nebylo snadné se vypořádat se stavebním chaosem masivního projektu. Občané přišli s myšlenkou zavěšení vlhkých hadříků na jejich okna a dveře, aby zabránili vniknutí prachu do jejich domovů. Později bylo zatažitelné plátno použito ke stínění diváků v samotném Koloseu. To byl začátek toho, co je dnes známo jako římské rolety.
Stínění prošlo v posledních několika desetiletích obrovskými inovacemi. Jedním z nejstarších patentovaných mechanismů, který zůstal téměř stejný ve všech změnách, je mechanismus naklápění, patentovaný americkým vynálezcem Johnem Hampsonem, v roce 1841. Dokonce až do dnešního dne se původní patentovaný design používá díky své účinnosti, která splňuje všechny moderní domácí požadavky efektivně.
Když lidé začali zakrývat svá okna žaluziemi a roletami, nikdo by si nepředstavoval, že v nadcházejících letech bude přicházet o život mnoha dětí a domácích mazlíčků. Jen v Severní Americe zemřelo 140 dětí a 136 se téměř uškrtilo kvůli řetízkovému stínění v letech 1999 až 2011. V průměru jedno dítě umírá měsíčně uškrcením. Uvažováním mohlo být snadno zabráněno nechtěnému usmrcení. Žaluzie vyrobené před rokem 2000 mají vnitřní šňůry, které mohou tvořit smyčku, ve které se krk dítěte může zamotat, což vede k uškrcení. Nejlepší řešení je výběr bateriových nebo motorizované žaluzie a rolety.
Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.