Home » Tipy a návody » Jaké žaluzie do oken

Jaké žaluzie do oken ?

Žaluzie jsou jedním z typů okenního stínění, které se používají k ochraně před nadměrným slunečním zářením. Žaluzie slouží také k ovládání vnitřního vytápění a ochraně soukromí.

Jaké žaluzie do oken

Žaluzie – základní informace

Z technického hlediska jsou žaluzie souborem vzájemně propojených horizontálních lamel (dřevěné žaluzie) nebo plátů (hliníkové žaluzie). Zpravidla jsou dost úzké a dlouhé. Technický název těchto pásů nebo desek je lamely. Lamely se spojují pomocí lana nebo páskového žebříku.

Žaluzie do okna lze instalovat několika způsoby – invazivně na stěnu, strop či okenní výklenek nebo neinvazivně na rám okna.

Žaluzie lze ovládat ručně nebo automaticky. V prvním případě to bude vyžadovat nastavení ovládacích řetízků do příslušné polohy. V druhém případě je nutné připojení na elektřinu. Ovládání pak probíhá pomocí dálkového ovladače.

Dřevěné horizontální žaluzie

Jaké typy žaluzií existují?

Žaluzie lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, nebo podle místa montáže. Podle první klasifikace se žaluzie dělí na hliníkovédřevěné žaluzie. Mezi dřevěnými žaluziemi vynikají bambusové žaluzie. S ohledem na místo montáže je třeba rozlišovat mezi vnitřními žaluziemi, instalovanými v interiéru, a venkovními žaluziemi, známými také jako fasádní, montovanými vně budovy a připevněnými k její fasádě.

Barvy žaluzií jsou velmi široké, i když je třeba upřímně přiznat, že hliníkové žaluzie včetně venkovních nabízejí větší výběr. Výběr barev je zde prakticky neomezený. Dřevěné žaluzie nabízejí oproti nim menší výběr, ale je třeba upřímně říci, že v nabídce jsou téměř všechny odstíny dřeva, dále bílá, šedá a antracitová.

Bambusové žaluzie na míru

Vyplatí se instalovat žaluzie?

Argumentů pro instalaci žaluzií je mnoho, ale nejdůležitější je možnost objednat si je na míru. Jak dřevěné žaluzie , tak hliníkové žaluzie mohou být ozdobou malých, středních i velkých oken. Toto je nejčastěji volené řešení pro skleněné stěny do tohoto typu interiéru se skvěle hodí žaluzie, které je chrání před slunečním zářením a přehříváním.

Schopnost udržovat uvnitř stálou teplotu je další výhodou žaluzií. V této roli dokonale poslouží vnitřní žaluziefasádní žaluzie. Obojí umožňuje regulovat proudění slunečního záření do interiéru.

Odolnost a snadná údržba v čistotě jsou výhodou žaluzií, kterou nelze přeceňovat. Přemýšlíte, jaké žaluzie vybrat? Hliníkové i dřevěné žaluzie lze pohodlně utírat na sucho i na mokro. Nevyžadují další údržbu.

Lamely určené k výrobě žaluzií jsou vyrobeny technologií zajišťující barevnou stálost bez ohledu na to, zda volba padne na dřevěné, hliníkové, interiérové ​​nebo fasádní žaluzie.

Instalace žaluzií se nepochybně vyplatí i kvůli soukromí, které poskytuje jejich zakrytí. Stačí uspořádat lamely do svislé polohy a okno bude pevně zakryto. Minimální pohyb ovládací páky vám umožní nastavit lamely vodorovně a užít si výhled z okna. Přestože žaluzie obecně zakrývají celé okno, lze je v případě potřeby vytáhnout jako rolety. Mytí oken nevyžaduje demontáž žaluzií.

Při tom všem nemůžeme zapomenout na dekorativní hodnoty žaluzií. Jedná se o velmi estetické řešení, které dobře funguje v různých stylech interiéru. Bambusové a dřevěné žaluzie jsou ideální volbou do eko, boho, rustikálního, vintage a retro interiéru. V moderních interiérech budou lépe fungovat lehké, hliníkové žaluzie, ale nemusí to být pravidlem. Hodně záleží na tom, jak si vyberete doplňky. Moderní styl je jistě dobrým základem pro fasádní žaluzie.

Klasický styl je poměrně univerzální, takže zde budou fungovat hliníkové i dřevěné žaluzie.

Další zajímavé články

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top