Lista here!

Home » Tipy a návody » Markýza nebo slunečník

Markýza nebo slunečník?

Je těžké najít člověka, který nerad tráví čas venku za slunečných dnů. Teplo a přírodní scenérie nás naplňují optimismem a umožňují efektivní odpočinek a fantastickou relaxaci. Sluneční žár však může po pár hodinách obtěžovat, ale stín se ukazuje jako prospěšný. Můžete ji zajistit výběrem slunečníku nebo markýzy . Ale která možnost bude fungovat lépe?

Prostorové omezení

Slunečník i markýza mají chránit před sluncem a poskytovat příjemný stín na zahradě, balkoně a terase. Nejčastějším omezením, které nás nutí zvolit konkrétní variantu, je velikost prostoru, který máme. Na malé terasy a balkony se nejlépe hodí zahradní markýza, která vám umožní ušetřit místo na podlaze. Montuje se na stěnu a díky možnosti složení můžete střechu kdykoliv sundat a užívat si paprsky letního slunce.

Zahradní slunečníky jsou mobilnějším řešením, můžete měnit jejich polohu a libovolně s nimi pohybovat. Jsou k dispozici v různých velikostech a tvarech. Klasické jsou slunečníky s nožkou uprostřed. Moderní modely boční nohou nabízejí mnohem větší možnosti uspořádání zastíněného prostoru. Pokud se rozhodnete pro slunečník na malou terasu, lépe poslouží ten se čtvercovým přístřeškem, který velmi dobře přiléhá ke stěně.

Markýza nebo slunečník
slunečník zelený

Slunečník – jaký vybrat?

Slunečník se středovou tyčí je nejklasičtější variantou slunečníku. Alternativní názvy jsou také deštník, střední stožár deštník nebo tržní deštník. Posledně jmenované také odkazují na velmi velké modely. Pro použití ve stánku na trhu. Do této skupiny patří i klasický plážový slunečník. Má spíše menší střechu.

Jak již název napovídá, stožár nebo tyč slunečníku je umístěna uprostřed, což zajišťuje velmi stabilní vyrovnání. Zároveň to také znamená, že nelze využít celou plochu pod slunečníkem, protože i prostřední tyč a stojan na slunečník vyžadují určitý prostor. Speciální zahradní stoly s otvorem uprostřed však lze dobře zastínit středovým slunečníkem.

Pokud lze ohnout střední tyč, lze stín slunečníku ještě více zvýšit, když je slunce již níže. Kromě toho funkce ohýbání na balkonovém slunečníku nabízí další výhodu: získáte nejen ochranu před sluncem shora, ale také dobrou postranní ochranu soukromí na vašem balkoně.

Flexibilní konzolové slunečníky

Největší rozdíl od slunečníků se středovou tyčí rychle vysvětlíme: pomocí konzolových slunečníků, které jsou také kyvadlové slunečníky u konzolového slunečníku je oblast stínu větší, stojan na slunečníky včetně tyče není uprostřed, ale vede kolem střechy slunečníku až po stojan na slunečník.

Stožár je připevněn nad střechou. Díky tomuto designu je slunečník s volnou paží.

Aby bylo možné zahradní slunečník ideálně vyrovnat podle světelných podmínek, je na stožáru klika. Cirkulace vzduchu pod deštníkem u našich modelů je zaručena. Konzolový slunečník dosahuje stability díky stojanu.

Flexibilní konzolové slunečníky
Slunečníky s UV ochranou

Slunečníky s UV ochranou

Slunečník by měl poskytovat především chladivý stín. Slunečníky jsou často také odolné proti povětrnostním vlivům a vodoodpudivé, takže pod nimi snadno přečkáte krátkou sprchu. Ale nebylo by skvělé, kdyby slunečníky dokázaly ještě víc?

U nás najdete četné zahradní a balkónové slunečníky, které vás dokážou ochránit nejen před světlem, ale také před UV zářením . To prodlužuje čas, který můžete strávit venku, když je pěkné počasí, aniž byste se museli starat o svou pokožku.

V závislosti na barvě snižuje UV záření o 91 % až 98 % a sluneční záření o 77 % až 96 %.

Markýza – je pro vás?

Markýzy mají ramena vyztužená extrudovaným hliníkem a materiálem, který chrání před sluncem, UV zářením a deštěm. Celá konstrukce markýzy je poměrně velká, aby pokryla co největší plochu a rozšířila rozsah ochrany. Stabilní konstrukce a vysoce kvalitní materiál.

Pěknou střechu v designu letních přímořských nebo francouzských pouličních kaváren nyní můžete mít na svém balkóně či terase. Markýzy se širokou škálou barev obohatí úpravu každé zahrady.

Pevné, pruhované nebo vícebarevné materiály poskytují účinnou ochranu a design v jednom.

Designové markýzy
Kazetové markýzy WAREMA

Jakou má markýza funkci?

  • Chrání před slunečním zářením, umožňují dosáhnout a udržet nižší teploty v místnostech a na terasách v horkých dnech.
  • Chrání terasu, balkon nebo zahradu restaurace před srážkami, zejména deštěm. Umožňují pobyt v těchto prostorách i za méně příznivých povětrnostních podmínek.
  • Omezují vliv větru na komfort užívání prostoru pod terasovou markýzou.
  • Díky bohatým barvám struktur a látek a také dostupnosti mnoha modelů mohou být terasové markýzy estetickým doplňkem fasády budovy.

Neoblíbenější provedení markýz

Za zmínku stojí, že kvalitní konstrukce markýzy je nejčastěji vyrobena z extrudovaného hliníku jehož lakování umožňuje získat mnoho barev struktury, se širokým výběrem barev a vzorů látek markýz.

Dotyčné sluneční clony lze ovládat manuálně nebo elektricky. Struktura, krycí materiál a barva střechy jsou základními prvky, které se berou v úvahu při výběru produktu.

Výběr vhodného markýzy závisí na individuálních potřebách a podmínkách, ve kterých bude použit. Za tímto účelem se vyplatí podívat se, jaké typy markýz jsou v naší nabídce k dispozici. Rozhodování v této oblasti vám může usnadnit náš článek představující srovnání různých modelů terasových markýz z naší nabídky.

elektrické markýzy MHZ

Další zajímavé články

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top