Home » Tipy a návody » Jak efektivně zastínit okna
Pokud jde o navrhování udržitelně orientované budovy, jedním z nejdůležitějších aspektů je použití designu k selektivní minimalizaci slunečního tepla (tj. tepla z přímého slunečního světla) v létě, při maximalizaci slunečního světla a tepelného zisku v zimě. Nejúčinnějším způsobem, jak tyto potřeby vyvážit, je pečlivá analýza místa a orientace pro budovu, a typu orientace různých stínících zařízení.
Stínící zařízení nejsou vždy esteticky nejpřitažlivější. Je však možné vytvořit design, který je krásný i efektivní.
Níže uvádíme pět nejhezčích způsobů, jak chránit okna a jejich otvory.
Horizontální žaluzie jsou nejběžnějším způsobem, jak chránit budovu a její okenní otvory před přímým slunečním světlem. Ačkoli byly původně vyvinuty před stovkami let ve Francii, horizontální žaluzie se dnes používají po celém světě v oblastech s mírnými zimami. Fungují nejlépe na oknech orientovaných na jih kvůli vysokému úhlu slunce. Mohou být také použity proti přímému slunečnímu záření, které se snaží projít do budovy.
Většina lidí označuje všechny horizontální lamely jako žaluzie, bez ohledu na to, zda jsou funkční nebo ne. Ve skutečnosti je žaluzie konkrétně skupina vodorovných lamel, které jsou vždy navzájem rovnoběžné, protože jsou umístěny v rámečku okna na silikonu nebo jiném vodícím materiálu. To umožňuje, aby se každá lamela mohla naklonit a zavřít současně klikou nebo jiným zařízením. Na druhé straně, žaluzie jsou ve své poloze pevné a nemohou se otevírat ani zavírat.
Vertikální žaluzie, i když nejsou tak běžné jako horizontální žaluzie, jsou dalším efektivním způsobem, jak zmírnit a někdy odrážet sluneční světlo v mírném až horkém podnebí. Podobně jako horizontální žaluzie, vertikálně orientované žaluzie umožňují průchod vzduchu a zastínění, a rozptýlí přímé slunečního světlo. Mohou také udržovat výhled do exteriéru.
Kvůli trajektorii a úhlu slunce však vertikální žaluzie fungují nejlépe na východní a západní straně budovy. Některé studie ve skutečnosti ukázaly, že vertikální žaluzie jsou lepší pro snížení oslnění než horizontální žaluzie, ale obě jsou známy jako velmi účinné.
Markýzy jsou jednoduché a optimální. Obvykle se jedná o látkové řešení, pro zajištění stínu na okně, nebo na celé fasádě. Markýzy, které jsou často vyrobeny ze silného plátna, vinylu nebo jiných materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům, se mohou lišit tvarem, velikostí a umístěním. Mohou být také zatahovací, v závislosti na denní době a ročním období, aby umožnily proniknutí na slunce na fasádu domu. Ve skutečnosti jsou markýzy tak flexibilní, že mohou být dostatečně velké, aby pokryly větší terasy nebo jiné venkovní sezení. Na druhou stranu mohou být i malé, aby chránily jednotlivá okna a dveře.
Jedním z finálních způsobů, jak zajistit stínění okenních otvorů, jsou venkovní rolety. Umístěním těchto prvků na vnější stranu budovy, se důkladně brání vniknutí světla do interiéru, na rozdíl od vnitřních rolet, které mohou část světla propouštět do interiéru
Rolety mohou být vyrobeny z různých materiálů, od hliníkových lamel až po děrovaný kov. Obvykle musí být dostatečně lehké, aby podpěra vodících lišt unesla celou roletu. Kvůli své pevné povaze musí být také dostatečně průsvitné, aby umožňovaly výhledy, a určité pronikání světla. Tyto roletu u nás najdete pod obchodním názvem screen.
Venkovní žaluzie jsou vyrobeny z hliníkového materiálů, a mohou fungovat prostřednictvím kyvného, posuvného mechanismu. Přestože se venkovní žaluzie tradičně ovládaly ručně, dnes jsou často ovládány elektricky.
Zatímco okna jsou důležitým a atraktivním designovým prvkem domu, jsou také jedním z hlavních zdrojů letního tepelného zisku. Stejné vlastnosti, které umožňují průchodu světla skrz sklo, také umožňují slunečnímu teplo přímo prostoupit do domu, což zvyšuje letní náklady na klimatizaci. Letní tepelné zisky bývají největší díky oknům orientovaným na západ nebo východ.
Okna orientovaná na jih mají v létě málo přímého slunečního světla, protože sluneční dráha je téměř přímo nad hlavou, a svítí hlavně na střechu (v zimě, když je slunce na obloze níže, mohou být jižní okna dobrým zdrojem bezplatného vytápění).
Čím více oken a skleněných dveří má domov, zejména ty, které směřují na západ nebo východ, tím větší je celkový tepelný zisk a větší dopad na letní náklady na klimatizaci.
Účinné stínění může pomoci minimalizovat tento zisk tepla, šetřit energie a zlepšovat vnitřní pohodlí.
Když sluneční světlo prochází oknem nebo skleněnými dveřmi, velká část jeho tepla může být zachycena uvnitř domu, stejně jako ve skleníku používaném k pěstování rostlin (nebo automobilu zaparkovaném na slunci v létě). Pokoje s velkými skleněnými plochami mohou mít atraktivní výhledy, ale v létě se mohou přehřát tak, že jsou prakticky nepoužitelné. Nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak tomu zabránit, je zabránit slunci vhodným stíněním oken .
Nejúčinnějším způsobem, jak snížit zisk tepla v letním období okny a skleněnými dveřmi, je zablokovat sluneční paprsky dříve, než narazí na sklo, s určitým typem vnějšího zastínění. Vnější stínění může blokovat až 95 % slunečního tepla. Okna směřující na jih mohou být stíněna shora, s převisy střechy nebo markýzami. Pro okna orientovaná na západ nebo východ jsou nejúčinnější žaluzie nebo screenové rolety, které pokrývají celou plochu skla.
Sluneční clony a tónovaná okna jsou účinná bez ohledu na orientaci okna. Sluneční clony fungují nejlépe, když jsou instalovány na vnější straně a pokrývají celou skleněnou plochu. Barevný odstín se obvykle instaluje na vnitřní stranu skla, aby byl chráněn před poškozením. Oba jsou hodnoceny z hlediska účinnosti pomocí čísla zvaného stínící koeficient (neboli sluneční tepelný zisk), který představuje procento slunečního tepla, které prochází roletou. Čím nižší číslo, tím více tepla bude blokováno. Například zabarvená fólie nebo sluneční clona s koeficientem stínování 0,45 umožní průchodu 45 % slunečního tepla, takže blokuje 55% tepla.
Terénní úpravy jsou také účinným prostředkem zastínění oken a skleněných dveří. Stínící stromy při expozicích na východ a na západ mohou snížit náklady na chlazení a zabránit přehřátí místností na těchto stranách domu.
Bohužel vnější stínění není vždy praktickou možností. Pokud ne, byl by nějaký typ vnitřního stínění dobrý nápad. Při nákupu odstínů vnitřních oken nezapomeňte zvážit energetickou účinnost spolu s estetikou. Atraktivní místnost je pěkná, ale ne, pokud se v létě přehřeje. Hledejte u nás stínící zařízení, které blokuje dobré procento slunečního tepla, a přitom stále umožňuje, aby do místnosti vstupovalo přiměřené množství světla.
Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.