Den a noc

Home » Den a noc

Proč se střídá den a noc

Naše životy trávíme v rytmu dne a noci. Ráno vstáváme. Přes den chodíme do školy nebo do práce, setkáváme se s přáteli, sportujeme. Večer se setmí a jdeme do postele. V noci spíme, pokud nemáme zrovna noční směnu. Následující ráno začíná stejný proces znovu, den co den, celý náš život. Změna dne a noci je pro nás natolik zřejmá, že otázka zní téměř překvapivě. Proč je opravdu den a noc?

Na první pohled je odpověď docela jednoduchá. Je den, protože slunce vychází. Pak v oblouku přejde oblohou, nakonec zmizí za obzorem a padá noc. Člověk by si mohl myslet, že se den a noc střídají, protože slunce se pohybuje.

Ale tento dojem je klamný. Ve skutečnosti my lidé žijeme na planetě, která se otáčí. Slunce je stále a osvětluje svět, ale pouze jednu stranu. Tam je světlo, a pokud je naše bydliště na této straně, je to jen pro nás den.

Ale protože se země točí, toto místo se pohybuje dál. Pro nás to vypadá, že se slunce pohybuje po obloze. A když se naše místo otočí přes okraj světlé strany, už nevidíme slunce. Klesá a stává se temnou nocí. Naštěstí se země stále otáčí, a tak se vracíme zpět na slunnou stranu, znovu se rozzáří a začíná nový den. Jakmile se Země otočí na své vlastní ose, uplynul pro nás jeden den 24 hodin.

A kterým směrem se země otáčí? Z kosmické lodi byste okamžitě viděli, že se země obrací na východ. Pro nás to vypadá, že slunce vychází z východu ráno. Ve skutečnosti se ale ráno obracíme ke slunci, tedy k východu.

To znamená, že slunce už svítí východně od nás. Tak to začíná dříve na východě, například v Drážďanech vychází slunce téměř o půl hodiny dříve než v Kolíně nad Rýnem. A pokud zavoláte ráno z thajské dovolené do Německa, zastihnete svého partnera v hlubokém spánku. V Thajsku začíná den o šest hodin dříve.

den a noc proč se střídá

Roleta den a noc vyrobena dle denního cyklu

Není divu, že stínění, které potřebujeme každý den, má stejný název jako den a noc. Není to náhoda. Tato roleta dokonale napodobuje přírodní jevy.

Proto je roleta den a noc tolik žádaná, ať už bydlíte v rodinném domě nebo v paneláku. Své využít si najde všude.

Odpovědi co vás nejvíce zajímá

Tato stránka vás povede nejčastějšími otázkami pro výběr vnitřních rolet. Odpovídáme vám, co vás nejvíce zajímá před jejich pořízením. Ať už se jedná o barevné provedení nebo jejich montáž. Pokud by jste na nás měli jakékoliv dotazy, neváhejte je na nás směřovat.