Home » Průvodce slovních pojmů » Jak namontovat žaluzie

Jak namontovat žaluzie

Jak namontovat žaluzie

Instalace žaluzií může být ve světě domácích kutilů nelehký úkol. Vize padajících židlí a matoucí instrukce se mohou vynořit nad procesem. Naštěstí je realita mnohem jednodušší, než si možná myslíte.

Zde vám ukážeme, jak nainstalovat žaluzie. Ať už hledáte radu ohledně montáže vertikálních žaluzií, střešních žaluzií nebo něčeho mezi tím, najdete zde krok za krokem návod, jak práci zvládnout rychle a bez tuny potíží.

Než se ponoříme do toho, jak žaluzie nainstalovat, je důležité porozumět různým možnostem, ze kterých si můžete vybrat. Zde vám ukážeme rozdíl mezi možnostmi upevnění, abyste si mohli vybrat tu nejlepší metodu pro svůj domov.

Výběr vnitřních nebo vnějších držáků

Předokenní žaluzie lze namontovat jak uvnitř, tak vně výklenku. Uvnitř výklenku držáky těsně zapadnou do dutiny vašeho okna. Tento typ držáku nabízí čistou a sofistikovanou estetiku, protože nedochází k žádnému překrytí na straně okna. Obecně je nejoblíbenější volbou vnitřní zapuštěný držák.

Vnější zapuštěné úchyty jsou ideální pro okna, která mají úzký parapet nebo okna s překážkami, jako jsou kliky. U tohoto typu uchycení zavěsíte žaluzie těsně nad okenní otvor a boky žaluzie přesahují těsně za hranu okenního výklenku.

Ve většině případů bude vnitřní zapuštěný držák lepší, pokud jde o vizuální styl. Vnější montáž do výklenku si můžete vybrat, pokud máte úzké parapety nebo okna, která mají madla, která brání správnému fungování tím, že žaluzie namontujete dovnitř výklenku.

Pochopení různých stylů montáží

Kromě vnitřních a vnějších držáků si můžete vybrat také mezi různými styly upevnění, včetně čelního, horního a stropního. Zde je rychlý rozpis různých stylů včetně výhod a nevýhod každého z nich.

Čelní držák

Čelní držák, kde je horní lišta žaluzie připevněna k překladu nebo nosníku, který vede podél horní části okenního rámu nebo přímo k líci samotného okenního rámu. Tento typ držáku poskytuje nejvyšší stupeň soukromí a ovládání zatemňovacího světla, zejména při použití rolet a římských rolet. Lze jej použít jak pro vnější úchyty do výklenku, tak pro některé vnitřní úchyty do výklenku v závislosti na rámu okna.

Nevýhodou tohoto držáku je, že některé žaluzie – zejména žaluzie z umělého dřeva a jiné těžší styly mohou překlad dodatečně namáhat. Tento typ držáku také zakrývá překlad, takže je špatnou volbou, pokud máte nad okny ozdobné rámy.

Horní montáž

Horní fix lze použít pouze na vnitřní straně úchytů. Žaluzie je připevněna ke spodní straně překladu a poskytuje bezproblémový, zabudovaný vzhled. Vytváří minimální vzhled a je skvělou volbou pro moderní domácnosti a prostory, kde chcete vytvořit sofistikovaný vzhled. Nevýhodou horního fixačního držáku je, že ne všechna okna jsou dostatečně hluboká, aby zajistila horní lištu. Než se rozhodnete pro způsob montáže a upevnění, změřte si žaluzie a okenní výklenek.

Montáž do stropu

V některých případech může být nutné připevnit žaluzie spíše ke stropu než ke stěně. Tento styl je běžný zejména u oken od podlahy ke stropu, kde nelze vrtat do hliníkového rámu okna. Tato montáž vytváří iluzi větších oken přitažením oka nahoru a lze ji také kombinovat s jinými žaluziemi a závěsy pro maximální ovládání světla. Nevýhodou je, že při použití těžkých žaluzií, jako jsou žaluzie z pravého dřeva, možná budete muset přidat laťování – pevné pásy dřeva nebo kovu jako podpěru.

Získejte další pomoc

Pokud jde o to, jak nainstalovat žaluzie, postup je prakticky stejný pro téměř všechny styly žaluzií, i když existují výjimky pro žaluzie bez řetízku. Zde pokryjeme základní postup pro instalaci různých žaluzií uvnitř výklenku nebo vně výklenku.

Připravte si co budete potřebovat

Při instalaci žaluzií budete potřebovat několik základních nástrojů. Většina těchto nástrojů je v domácnostech samozřejmostí nebo můžete vyrazit do železářství, kde si vyberte cokoli, co vám chybí.

Zde je stručný seznam toho, co budete potřebovat, abyste mohli začít:

 • Tužka
 • Svinovací metr
 • Šroubovák
 • Šrouby
 • Montážní konzoly
 • Hmoždinky
 • Vrták odpovídající velikosti
 • Žaluzie

I když se instalace žaluzií může zdát zastrašující, ve skutečnosti je docela rychlá a snadná, i když nejste zrovna nejšikovnější člověk na planetě. Zde je stručný návod, jak nainstalovat žaluzie včetně různých typů, jako jsou dřevěné žaluzie a vertikální žaluzie.

Dřevěné žaluzie Praha

1. Dřevěné žaluzie

Dřevěné žaluzie , známé také jako žaluzie, mají horizontální lamely, které se pohybují nahoru a dolů pomocí šňůrového systému. Lamely žaluzie jsou vzájemně spojeny pomocí šňůr na obou stranách lamel, které jsou pak svázány do horního profilu. Mnoho dřevěných žaluzií se dodává s odpovídajícím drapériem a v závislosti na šířce žaluzie budete možná potřebovat také středovou nosnou konzolu. Většina držáků bude označena pro levou, pravou a středovou (v případě potřeby), aby byla instalace snadná.

Zde je návod, jak namontovat dřevěné žaluzie :

1.Začněte měřením hloubky místa, kde budete instalovat držáky. Chcete-li to provést, změřte, jak daleko vaše klika a jakékoli další překážky vyčnívají z okna. Toto měření použijte jako minimální vzdálenost pro montáž. U venkovních montáží změřte střed šířky žaluzie, aby bylo zajištěno rovnoměrné překrytí na obou stranách.

2.Vezměte první držák a označte si vyvrtané otvory pomocí tužky. Opakujte pro ostatní držáky.

Vyvrtejte otvory a vložte hmoždinky.

3.Pomocí šroubováku a šroubů nainstalujte držáky. Pokud používáte středovou konzolu, nainstalujte ji mírně mimo střed, abyste se vyhnuli jakýmkoli šnůrám.

4.Otevřete držáky a zasuňte horní profil na místo, přičemž dbejte na to, aby ramena držáku zapadla na místo, aby byl profil zajištěn.

5.Odstraňte dětskou pojistku a pomocí šroubů a šroubováku ji nainstalujte do prohlubně okna. Svažte šňůry do osmičky kolem bezpečnostního mechanismu.

plastové vertikální žaluzie

2. Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie se od horizontálních žaluzií liší tím, že lamely běží nahoru a dolů spíše než ze strany na stranu. Tento styl žaluzií je skvělý pro dvou skládací a terasové dveře a také se snadno čistí, protože zachycují méně prachu. Většina vertikálních žaluzií se dodává ve dvou balíčcích, jeden s horní lištou a druhý s lamelami a držáky.

Pokud připevňujete vertikální žaluzie čelem, měly by být první dva držáky namontovány 5 centimetrů od konců horní lišty. Pokud máte další podpěrné konzoly, rozmístěte je rovnoměrně mezi těmito dvěma konzolami. U upevnění na horní část změřte ve výklenku okna jakékoli překážky a použijte jako minimální montážní vzdálenost. Opět umístěte držáky 5 centimetrů od konce horní lišty.

Zde je návod, jak nainstalovat vertikální žaluzie :

1.Po změření vyvrtejte otvory a do otvorů pro šrouby vložte hmoždinky.

2.Pomocí šroubováku a šroubů upevněte držák na místo.

3.Zaklapněte horní lištu.

4.Zatažením za kovový řetězový mechanismus zkontrolujte, zda se háky otáčí o 180 stupňů.

5.Pro instalaci lopatek musí být háčky na boku směrem doleva.

6.Nainstalujte dětskou bezpečnostní sponu napnutím kovového řetízku a jeho zajištěním šroubovákem.

Rolety

3. Rolety

Rolety se vyznačují jedním pevným kusem látky, který se navíjí na horní lištu. Jsou oblíbené ve vysoce frekventovaných oblastech a jsou dostupné jako zatemňovací roletytermo rolety. Přicházejí v obrovské škále barev a vzorů, díky čemuž jsou vhodné pro téměř jakoukoli estetiku designu.

Většina rolet se dodává se stejnými držáky, což usnadňuje instalaci rolet. Můžete použít buď držák na levé nebo pravé straně, čímž se minimalizují chyby, které mohou způsobit zdlouhavý proces montáže.

Zde je návod, jak nainstalovat zapuštěné rolety :

1.Pomocí metru rozhodněte, kam umístit roletu ve výklenku. Udělejte to změřením hloubky jakýchkoli překážek, jako jsou kliky, a použijte ji jako minimální montážní vzdálenost.

2.Označte polohu pomocí tužky a vyvrtejte otvory pro hmoždinky.

3.Po vložení hmoždinek zajistěte držák pomocí šroubováku a šroubů.

4.Počínaje koncem s ovládacím mechanismem zaklapněte horní lištu do držáku.

5.Dokončete instalaci dětské bezpečnostní spony a užijte si své nové rolety.

Římské rolety na okno

4. Římské rolety

Římské rolety jsou podobné roletám v tom, že jsou vyrobeny z různých látek. Když se zvednou, látka se přeloží do jemných záhybů, čímž dodají prostoru trochu textury. Díky svému královskému vzhledu jsou oblíbené ve formálních obývacích pokojích a vstupních prostorách.

Zde je návod, jak nainstalovat římské rolety :

 1. Změřte a označte otvory, kam budete montovat držáky.
 2. Předvrtejte otvory, vložte hmoždinky a zajistěte držáky pomocí šroubováku.
 3. Otevřete otočné rameno na držáku, abyste mohli namontovat horní lištu. Odstraňte látku zatažením za pásek suchého zipu v horní části horního nosníku.
 4. Zaklapněte horní profil na držáky a zatlačte na otočná ramena, aby se zajistilo na místě. Znovu připevněte látku pomocí suchého zipu, abyste skryli držáky a užijte si nové rolety.

Některé římské rolety jako ty naše nemají dětskou pojistku. Místo toho se řetízek jednoduše přetrhne, pokud použijete příliš velkou sílu. To poskytuje klid, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, a také vám ušetří krok navíc, pokud jde o instalaci.

rolety do střešních oken

5. Rolety do střešních oken

Rolety do střešních oken se liší od většiny ostatních stylů žaluzií v tom, že jsou navrženy tak, aby bezpečně pasovaly na okna, která jsou nakloněná. Jejich instalace je relativně snadná, ale mějte na paměti, že budete pravděpodobně potřebovat žebřík, abyste se dostali k samotným oknům.

Zde je návod, jak nainstalovat žaluzie do střešních oken :

1.Odloupněte plastový kryt na lepicím proužku v horní části kazety.

2.Umístěte kazetu tam, kde ji chcete namontovat, a poté ji pevně zatlačte a zajistěte ji na místě.

3.Pomocí šroubováku zajistěte roletu na místě pomocí vestavěných šroubových úchytů.

4.Vložte boční lišty pomocí šroubováku a dodaných šroubů.

5.Pro ovládání rolety nakloňte spodní tyč a posuňte roletu nahoru nebo dolů podle potřeby.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top