Kvalitní stínění domácností a firem
Kvalitní stínění domácností a firem
Žaluzie do oken » Vnitřní žaluzie » Žaluzie na míru » Centrální ovládání žaluzií
Ať už prostřednictvím nástěnného vypínače nebo rádiového dálkového ovládání žaluzie, které se pohybují nahoru a dolů stisknutím tlačítka, jsou bezpochyby praktické a pohodlné. Třešničkou na dortu je, když lze každou žaluzii v budově ovládat z centrálního místa . Pokud chcete ovládat několik rolet nebo žaluzií pouze jedním spínačem, potřebujete centrální ovladač . Všechny kabely od jednotlivých trubkových motorů jsou spojeny v centrálním bodě – obvykle ve spojovací skříni. Pohony je pak možné ovládat ve skupinách nebo jednotlivě prostřednictvím centrální řídicí jednotky nebo časovače .
Při skupinovém ovládání bez individuální obsluhy je několik trubkových motorů, které jsou zapojeny paralelně, ovládáno centrálním spínačem. Díky tomu se všechny připojené okenní žaluzie v systému pohybují automaticky a současně. Tímto řešením však není možné ovládat jednotlivé žaluzie.
Pokud je však požadováno takové individuální řízení , může být také realizováno pomocí centrálního skupinového řízení. Jednotlivé motory žaluzií je pak možné pohybovat nezávisle na skupině pomocí vlastního přídavného tlačítkového spínače . Nevýhoda: Ovládání pracuje v režimu mrtvého muže, proto je nutné jednotlivé tlačítko mačkat, dokud žaluzie nedosáhne koncové polohy.
Nezáleží na tom, jaký typ centrálního ovládání chcete plánovat a realizovat, v obou případech potřebujete tzv. oddělovací relé. Takové relé, které je také známé jako relé řízení motoru, musí být vždy instalováno, pokud má být paralelně zapojeno několik trubkových motorů . Paralelní zapojení bez oddělovacího relé se nedoporučuje, protože výsledný efekt elektrické zpětné vazby a související přetížení by dlouhodobě zničily pohony. Důvod: Ani dva stejné motory žaluzií nebo rolet nemají nikdy přesně stejnou dobu chodu dosažení konečné pozice.
Pokud se rychlejší motor po dosažení koncové polohy vypne, objeví se zpětné napětí v pomalejším motoru, který ještě nedosáhl koncové polohy a tedy stále běží. Zpětná vazba uvede rychlejší motor opět do pohybu v opačném směru a začíná nekonečná smyčka. Z tohoto důvodu je nezbytné použití oddělovacího relé .
Má-li být provozováno velké množství motorů, je možné seřadit a spojit několik oddělovacích relé vzájemným propojením podle schématu zapojení . Navíc s ním lze propojit i podskupiny jednotlivých motorů.
Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.
© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby