Home » Tipy a návody » Rady – dodatečná montáž venkovních rolet a žaluzií

Rady – dodatečná montáž venkovních rolet a žaluzií

Už jste si vybrali ty správné žaluzie či rolety pro vás? Pastí může být jejich montáž či ukotvení. Ale nezoufejte, přinášíme vám rady a tipy, jak stínění nainstalovat a uchytit, aby vše bylo, jak má. Poradíme vám, jaké kotvící systémy jsou nejlepší a doporučíme ty, jež vám budou dlouho a dobře sloužit.

Dodatečná montáž předokenních rolet na balkoně

Samonosné žaluzie

Princip samonosných žaluzií, jak už název sám napovídá, je velice snadný. Samonosné žaluzie se upevňují na rám okna. Existuje ještě varianta uchycení do připraveného otvoru ve fasádě domu. V obou případech není třeba žádné další vrchní uchycení, a to až do šířky žaluzie 2 300 mm. Existuje hned několik variant samonosného systému. Pro montáž na okenní rámy se využívá systému STF, pro montáž do připraveného otvoru ve fasádě se používá systém STL. Konkrétně se kotví vodící lišty žaluzie. Speciální držáky pak nesou celou žaluzii. Podobný princip najdete i u venkovních screenových rolet.

Výhody:

  • rychlejší instalace
  • minimalizuje se čas strávený na stavbě
  • větší variabilita

Samonosná žaluzie – systém STF

Systém STF se u venkovních samonosných žaluzií připevňuje do okenního rámu. Žaluzie s vodící lištou tvoří jeden celek, díky čemuž je montáž mnohem jednodušší. Kotvící prvky tohoto systému jsou skryté, uvidíte pouze vodící profily.

Výhody:

  • rychlejší montáž žaluzií
  • výroba žaluzií dle rozměru oken – není třeba čekat na dokončení fasády
  • více variant systému
  • možnost výběru vzdálenosti žaluzie od okna

Samonosná žaluzie – systém STL

Systém žaluzií STL má, na rozdíl od systému STF, dvě mohutné vodící lišty. Slouží k rychlé a snadné instalaci do připravené kapsy ve fasádě. Žaluzie STL jsou napevno spojeny vodícími profily, které se díky speciálním držákům, podobně jako u systému STF, instalují jako jeden celek. Maximální šířka jedné samonosné žaluzie může být až 2 300 mm. Při větším rozměru by bylo nutné opatřit dodatečný způsob uchycení u horního profilu.

Fasádní systém pro rodinné domy i administrativní budovy

V případě, že nelze namontovat samonosné žaluzie klasickým způsobem, který jsme vám ukázali výše, přichází na řadu systém fasádních žaluzií. Ty se instalují na plášť budovy, jež mají tenké zdivo a v případě, že se podklad pro klasickou montáž jeví nevhodným. Instalace probíhá v samostatném boxu s kulatými vodícími lištami.

Speciální držáky jsou určeny pro celý rám venkovních žaluzií. Pro tento způsob kotvení se hodí všechny žaluzie, které mají lamely ve vodících lištách. Instalace fasádního systému je možná zejména ve městech Plzeň, Praha, Beroun a okolí. Na starost si uchycení žaluzií bere firma NEVA, jež se na výrobu žaluzií specializuje již od roku 1996. Žaluzie poskytují převážně pro český a evropský trh.

Screenové rolety

Screenové rolety patří mezi oblíbené venkovní stínění. Mají širokou škálu využití. Jejich obrovskou výhodou je viditelnost vnějšího okolí zevnitř stíněného prostoru. Poskytuje tak pohodlný komfort a soukromí. Screenové rolety se hodí na krytí zimních zahrad, přístřešků, pergol i oken jak menších, tak větších rozměrů. Oplývají vysokou odolností vůči různorodému počasí v mírném podnebí. Počátek jejich montáže lze uskutečnit již v raných počátcích stavby. V této fázi novostavby se zabudovává speciální roletový překlad, což je jedna z předností screenových rolet.

Instalaci rolet pak můžete dokončit takřka kdykoli. I ve chvíli, kdy je novostavba hotová. K montáži rolet se využívá vodící lišty z hliníku a revizní kryt ze stejného materiálu. Pro montáž je potřebná příprava v podobě osazené výplně otvoru a začištění ostění. Případně je nutností osazený zaomítací box. Při motorickém ovládání screenové rolety se předem též montuje elektroinstalace.

Zaomítací box

Variantou montáže je též využití zaomítacího boxu FASADE. Ten je odizolovaný a umisťuje se do zdi nad okenní otvor. Díky svému designu automaticky splývá s budovou, jakmile se dokončí fasáda.

Nevíte si rady?

Je zcela pochopitelné, že máte problém se v jednotlivých systémech a jejich vlastnostech vyznat. My jsme zde od toho, abychom vám poradili a pomohli, proto se na nás neváhejte obrátit.

Mohlo by vás zajímat, jak namontovat žaluzie a jak na demontáž žaluzií.

Často hledáte

Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top