Home » Průvodce slovních pojmů » Žaluzie instalace

Žaluzie instalace

Žaluzie instalace

Způsob montáže žaluzií závisí do značné míry na jejich designu a efektu, kterého chceme dosáhnout. Horizontální a vertikální žaluzie se obvykle montují na rám okna, což umožňuje současné nebo nezávislé zavírání okenních křídel. Tato vymoženost však nebude možná u vertikálních žaluzií, které se montují na stěnu nebo strop. Ale tento způsob instalace má také své výhody – úplné zakrytí okna umožňuje skrýt jeho případné vady.

Jak nainstalovat žaluzie na okno

Způsob instalace žaluzií závisí na modelu, který máme a jaký je jeho účel. Existují dva základní typy montáže žaluzií. Tyto jsou:

  • invazivní instalace
  • neinvazivní instalace

Co je to invazivní instalace? Nejčastěji se jedná o přišroubování žaluzií ke stropu nebo stěně. Některé typy žaluzií lze namontovat i na zasklívací lišty, ale při rozhodování o tomto typu montáže pamatujte na to, že poškozením okna tímto způsobem ztrácíte záruku. Nejlepší je seznámit se s možnostmi montáže vybraných žaluzií ještě před jejich zakoupením, aby dokonale odpovídaly vašim potřebám a typu vašich oken.

Co je to neinvazivní instalace? Díky této metodě nepoškodíme povrch oken a tím neztratíme záruku. Navíc tento typ montáže nevyžaduje žádné nástroje, jako je vrtačka nebo hmoždinky. Veškeré činnosti jsou prováděny pomocí pevných pásků k připevnění žaluzie k oknu.

Jak nainstalovat žaluzie den a noc

Existují dva způsoby montáže rolety den a noc – jinak se instalují předokenní rolety a jinak nástěnné rolety. Rozdíly závisí na kolekci, ze které daný produkt vybíráme.

Jak probíhá montáž na oken? V první řadě je to velmi jednoduché a neinvazivní – to znamená, že k připevnění žaluzie na okno není potřeba žádné nářadí. Stačí připravit žaluzii spojením jejích prvků podle návodu k použití a poté ji zavěsit na rám okna pomocí háčků nebo pásek.

Jak probíhá montáž na stěnu? Zde je vyžadována alespoň určitá manuální zručnost, protože tento typ instalace žaluzie vyžaduje vyvrtání otvorů, do kterých by měly být umístěny hmoždinky a šrouby. Po přípravě výrobku, tedy sestavení spolu s bočním řetízkem, připevníme konstrukci na strop nebo stěnu pomocí montážních hmoždinek a šroubů, které jsou součástí sady.

Jak nainstalovat dřevěné žaluzie

Dřevěné žaluzie lze instalovat třemi způsoby. Prvním způsobem je instalace do okna. Jedná se o vytvoření malých otvorů v zasklívací liště (důležitá informace – na tento okenní prvek se nevztahuje záruka, protože je vyměnitelný). Tento typ instalace umožňuje maximální využití prostoru, protože zajišťuje, že žaluzie nevyčnívají z okna.

Druhým způsobem zavěšení dřevěných žaluzií je jejich montáž na okenní křídlo na neinvazivní háčky. Tento typ instalace nevyžaduje žádné další nástroje a nevyžaduje vrtání otvorů.

Třetím způsobem je montáž na stěnu nebo strop. Díky tomuto typu montáže žaluzie zcela zakryje okenní výklenek, což se skvěle hodí pro velké plochy. Tento způsob montáže je však invazivní, protože celá konstrukce je sestavena pomocí čepů a šroubů.

Jak nainstalovat hliníkové žaluzie

Hliníkové žaluzie jsou nejstarším typem okenního stínění, které získaly druhý život. Typické žaluzie jsou vyráběny z odolných surovin, jako je hliník, bambus nebo dřevo, díky čemuž jsou nejen atraktivní, ale také odolné k zakrytí oken.

Hliníkové žaluzie se liší velikostí a způsobem montáže. Lze je instalovat jak na zasklívací lišty a na rám okna, tak i na strop či stěnu. Lze je ovládat ručně, ale jsou k dispozici i elektrické verze. Samotný typ instalace se stejně jako u ostatních typů žaluzií dělí na invazivní a neinvazivní. Po sestavení žaluzie v souladu s návodem k použití, který je součástí sady, ji připevněte na daný povrch vámi zvoleným způsobem.

Jak nainstalovat žaluzie bez vrtání

Montáž žaluzií bez vrtání je jinými slovy neinvazivní montáž. Co to znamená? Díky této montáži žaluzií nezasahujeme do konstrukce stěny ani rámu okna. Jedná se o bezpečnou metodu, která především neruší záruku na okno, což je velmi důležité zvláště když máme nová okna.

Jak provést neinvazivní instalaci? Nejprve je potřeba žaluzii připravit, abyste ji mohli umístit na okno. Sestavíme jej v souladu s uživatelskou příručkou, dodržujeme všechny pokyny krok za krokem. Poté hotový výrobek namontujeme na rám okna, přichytíme háčky, které umístíme na horní část rámu, nebo nalepením malých háčků přilepených silnou lepicí páskou na horní vrstvu rámu okna. Neinvazivní montáž žaluzií je velmi jednoduchá činnost, která nevyžaduje žádné speciální dovednosti. Klíčovým bodem celého procesu neinvazivní montáže je sestavit žaluzie vhodným způsobem tak, aby po připevnění na okno fungovaly tak, jak mají.

Jak nainstalovat žaluzie na okna z PVC

Žaluzie instalované neinvazivním způsobem dokonale přilnou k oknům z PVC. Jak montáž, tak i demontáž takto instalovaných žaluzií je velmi jednoduchá. Po odlepení úchytů žaluzií při jejich demontáži lze stopy zanechané silnou lepicí páskou snadno smýt trochou rozpouštědla nebo odlakovače a někdy to jde pouze přípravkem na nádobí. Stačí povrch namočit a nechat chvíli změknout a poté případné zbytky lepidla omýt houbičkou.

Snadná montáž a demontáž žaluzií určených pro neinvazivní instalaci umožňuje i jejich častou výměnu. To je perfektní nápad pro lidi, kteří mají rádi změny v designu svého interiéru nebo v situacích, kdy máme děti. Jejich vkus se s věkem mění a stejně tak se mění i jejich nápady na uspořádání pokoje. Snadná výměna žaluzií je proto v takové situaci velkou výhodou jejich neinvazivní instalace.

Montáž žaluzií bez vrtání

Zavěšení předokenních žaluzií je extrémně jednoduché a nevyžaduje ani vrtačku. Mít vrtačku vám tento úkol usnadní, ale vše lze zvládnout šroubovákem nebo lepidlem. A pokud potřebujete udělat pilotní otvor pro zahájení šroubu, jednoduše zaklepejte koncem hřebu na zeď kladivem a poté hřebík vytáhněte zpět. Hodně záleží na tom, zda má být montáž žaluzií bez vrtání invazivní či nikoliv.

Montáž dřevěných žaluzií bez vrtání

Montáž dřevěných žaluzií bez vrtání je samozřejmě možná, i když v případě takto těžkých konstrukcí doporučujeme použít šrouby. Vzhledem k tomu, že žaluzie jsou poměrně těžké zejména ty ze dřeva měli byste si pořídit co nejpevnější pásku nebo lepidlo, které si se žaluziemi poradí. Instalace dřevěných žaluzií bez vrtání má největší smysl, když víme, že se na daném místě dlouho nezdržíme nebo pokud máme rádi časté změny v uspořádání. Teprve pak má takové řešení smysl.

Montáž žaluzií na okna

Žaluzie jsou fantastické bytové doplňky, které si zaslouží uznání především kvůli více způsobům montáže. Nejoblíbenější a nejčastěji volenou možností je instalace žaluzií na okno. Umožňuje zcela neinvazivním způsobem umístit žaluzii, kam chcete. Nemusíte používat vrtačku, nemusíte okno ničit – stačí použít klipy dodané v sadě, pomocí kterých celý mechanismus zavěsíte na okno, konkrétně na jeho horní rám. Umožňuje vám plně otevřít okno, takže se o to nemusíte starat.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top