Lista here!

Home » Tipy a návody » Jak si vybrat kvalitní slunečník

Jak si vybrat kvalitní slunečník?

Opalování je dobré, ale upřímně – nezbytný je správný a kvalitní slunečník. Protože přílišné vystavování se slunci je škodlivé, zvyšuje riziko rakoviny kůže a dokonce se můžete spálit rychleji, než si myslíte.

Slunečníky jsou dostupné ve všech možných velikostech, tvarech a funkčních variantách . Ale který slunečník je pro mě ten pravý? Zde je několik tipů, které vám výběr usnadní.

Přehled nejdůležitějších typů slunečníků

Kromě balkonových deštníků , které mohou být v podstatě jen o málo menší než ostatní deštníky, se základní rozlišují dva typy slunečníků, tzv. tyčové a konzolové.

Jak si vybrat kvalitní slunečník
Konzolové slunečníky

Konzolové slunečníky

Konzolové slunečníky jsou inovativním vývojem, protože tyto modely mají základnu na boku. Výhoda: Pod zastíněným prostorem se můžete volně pohybovat, aniž by vám překážel prostřední stěžeň.

Kde by měl být slunečník na balkoně nebo terase?

Prvním důležitým rozhodnutím při nákupu slunečníku je velikost místa, kde jej chcete postavit. Z toho také můžete vidět, jak velký by měl být váš slunečník.

Pokud máte k zastínění jen malý balkon, evidentně se vám dobře hodí malý slunečník. Pokud má slunečník naopak stínit na terase nebo zahradě, vyplatí se uvažovat o trochu větším rozměru, aby se pod jeho stinnou střechu vešlo dostatek lidí a nemuseli jste ho neustále přemisťovat do polohy slunce.

O účinném zastínění samozřejmě rozhoduje i výška slunečníku a jeho poloha vůči slunci.

Tip: Použijte například velký slunečník, abyste viděli, kolik stínu získáte z oblasti na požadovaném místě – v době, kdy to s největší pravděpodobností budete potřebovat např. v poledne nebo odpoledne.

Kulatý nebo čtvercový slunečník?

Jak již bylo napsáno, kulatý slunečník je téměř symbolem dovolené a léta.

Proto je ideální pro krásné prostředí zahrady s prázdninovou romantikou. Hodí se na balkóny, na lehátka a menší terasy. A samozřejmě kulatý stůl a kulatý slunečník se velmi dobře doplňují.

Čtvercový slunečník je většinou ve vyšší cenové relaci, včetně profi slunečníků. Protože většina ploch kolem domu je čtvercová, tedy terasy, balkony nebo jídelní stoly, má tento tvar výhodu v tom, že poskytuje lepší a vhodnější stín.

Kulatý nebo čtvercový slunečník
jak upevnit slunečník

Jak byste měli slunečník připevnit?

Jasně: Nechcete, abyste při prvním poryvu větru museli sbírat svůj slunečník ze sousedovy zahrady. Existuje celá řada upevňovacích mechanismů , od plastových stojanů na slunečníky až po pevné kotvy.

Nejjednodušší a nejlevnější verzí je jednoduchý plastový stojánek, který se plní vodou nebo pískem. To je praktické pro slunečník levného železářství, ale není to nejodolnější řešení. Betonové stojany s plastovým krytem váží o něco více.

Pokud si vyberete pevný a kvalitní slunečník, který má obstát ve zkoušce času, má smysl do nástavce také něco investovat. Stálým řešením jsou žulové stojany . Alternativou jsou nerezové stojany , do kterých se vkládají betonové nebo žulové desky.

Tip: Pro jistotu můžete tyto panely zatížit i květináči – také to vypadá skvěle.

Jaký slunečník, když hodně fouká vítr?

Jak již bylo řečeno výše: čím více větru, tím větší váhu musíte připevnit stojan na slunečník. Může také pomoci slunečník dodatečně přivázat popruhy – pokud tím nevytváříte nebezpečí zakopnutí. Z důvodu stability byste měli dát přednost středovému stožáru nebo tyčovému slunečníku . Pokud do povrchu slunečníku často fouká vítr, určitě oceníte kvalitní provedení , tedy silný stožár, robustní příčky, bytelné kovové kování a tkaninu odolnou proti roztržení. V tomto případě se také vyplatí investovat o něco více.

Větší slunečníky mají větrný ventil zabudovaný v horní části, což znamená, že průvan tudy může procházet, místo aby se povrch slunečníku proměnil v plachtu.

Ve větrnějších oblastech je vhodné slunečník ukotvit pomocí pevně instalované zemnící zásuvky . Samozřejmě pouze v případě, že máte pro slunečník pevné místo. Ať tak či onak: Pokud se blíží bouřka, měli byste slunečník rozhodně zavřít a v případě potřeby zajistit ochranným krytem.

Slunečník do silného větru
kvalitní látky na slunečníky

Dobrý materiál: Správná látka na slunečníku

Slunečníky jsou zpravidla potaženy polyesterovým potahem. Bavlna je možná přirozenější, ale oproti syntetickým vláknům má tu nevýhodu, že není voděodolná, rychleji se špiní a je náchylnější k plísním. Polyester se naproti tomu snadno udržuje, je robustní a také světlostálý , takže barva tak rychle nebledne. Vysoce kvalitní polyesterové potahové látky mají tloušťku 180 g/m² nebo více.

Výhoda: Slunečník vás nejen ochrání před sluncem, ale když začne pršet, můžete se pod jeho otevřenou střechou uchýlit.

Pro správnou ochranu před sluncem: UPF faktor

Potenciálně škodlivé UV záření prochází i oblečením a tkaninami, i když v mnohem menší míře. Slunečníky proto využívají i ochranný sluneční faktor . Měřítkem je hodnota UPF (Ultraviolet Protection Factor) . I když existují různé normy, podle kterých se určuje, poskytuje informace o úrovni radiační ochrany, kterou clona nabízí.

Zhruba řečeno, platí následující klasifikace:

  • UPF 15 až 24 = střední ochrana
  • UPF 25 až 50 = vysoká ochrana
  • Od UPF 50+ = vynikající ochrana

Látka slunečníku s UPF 50+ propustí pouze 2 % UV záření. Lidé, kteří jsou obzvláště citliví na slunce, by se měli ujistit, že jejich slunečník nabízí dostatečnou ochranu.

kvalitní slunečníky
jak pečovat o slunečníky

Správná péče o váš slunečník

Péče o slunečníky je poměrně snadné. Polyesterový materiál je obvykle odpuzující nečistoty a necitlivý na plísně apod. Pokud je stěžeň dřevěný, můžete jej impregnovat přípravkem na ošetření dřeva. Často se používají dřeviny odolné vůči povětrnostním vlivům, jako je teak nebo akát, na které existují speciální ošetřující přípravky, které udrží krásnou barvu.

V zimě byste měli slunečník skladovat uvnitř , na místě, kde nestojí nebo neleží v podmáčené vodě. Vyplatí se také zakoupit ochranný kryt pro venkovní použití , který si můžete dokoupit jako příslušenství, pokud není součástí dodávky. V deštivých dnech můžete ochránit látku i rám a prodloužit tak jejich životnost.

Závěr: Co musíte vzít v úvahu, pokud jde o slunečníky

Souhrnně lze říci: Do kvalitního slunečníku se vyplatí investovat , měl by být v ideálním případě stabilní, ochranný a dlouhotrvající.

Který slunečník je vhodný pro vaše účely, závisí na těchto úvahách:

  • Jak velká je plocha, která má být zastíněna?
  • Jaký tvar? Vyplatí se čtvercová plachta?
  • Máte prostor pro centrální stožár, nebo by byl praktičtější konzolový slunečník?
  • Je v daném místě silný vítr?
kvalitní slunečníky

Další zajímavé články

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top