Jak rychle a účinně vyčistit žaluzie


Home » Tipy a návody » Jak rychle a účinně vyčistit žaluzie

V každém domě se nachází spousta zákoutí a těžko přístupných míst, které většina z nás kvůli náročnosti při úklidu raději cíleně přehlíží. Jedním z podobných míst jsou i žaluzie. Jinak oblíbený prvek domácnosti, který brání v přístupu jak sluníčku, tak i zvědavým pohledům od sousedů, se během čistění mění v noční můru. Přinášíme vám několik tipů jak na to, abyste jejich čištěním nestrávili celý den a nepřišli u toho o nervy.

Poctivou ruční práci nic nenahradí

Když se bavíme o čištění žaluzií, jako první každého napadne ta nejobyčejnější metoda – tedy umýt postupně jednu lamelu za druhou. I když je to metoda, která přináší nejlepší výsledky, strávíte s ní, pokud máte větší množství oken, minimálně půl dne práce. Pokud se přece jen do této metody pustíte, vyhodnoťte nejdříve, jak moc špinavé okenní žaluzie jsou. Pokud jsou jenom zaprášené, vystačíte si i se suchým hadříkem. V opačném případě, pokud jsou žaluzie od mastnoty, zvolte mokrou cestu – do vody nezapomeňte přidat chemické čističe, případně alespoň ocet.

jak vyčistit žaluzie

Pokud se rozhodnete zůstat u ručního čištění, ale chcete si práci značně urychlit, nabízí se metoda, při které lamely sklopíte a celou plochu otřete suchým nebo mokrým hadrem. Nevýhodou je, že při tomto čištění zůstane část nečistot skrytá a vy se k nim nedostanete. Pozor si dávejte také na dvě věci. Jednak na to, že lamely, především ty hliníkové, jsou křehké. Při čištění na ně tedy moc netlačte, jinak by mohlo dojít k jejich poškození a umývání by se vám tak mohlo pěkně prodražit. Dále vás při mokré verzi čištění čekají pod okny loužičky se špinavou vodou.Postarejte se dopředu o něco, čím je můžete utřít, nebo kam se mohou vsáknout, aby vám odkapávající voda nezamazala okolní nábytek nebo koberec.

Zrychlete si práci pomocí speciálních kartáčů

K urychlení ručního čištění existuje na trhu i několik šikovných pomůcek. Jedná se především o speciální kartáče a držáky, které vám umožní čistit naráz více lamel. Standardní jsou takové, které čistí zároveň dvě lamely nad sebou, výjimkou nejsou však ani takové, které čistí zároveň šest lamel. Podobné nástavce můžete koupit za několik korun a urychlí vám jak suché, tak mokré čištění.

Sprcha je výborná na látkové žaluzie, u horizontálních ji raději vynechte

Jednou z možností je také žaluzie na plastová okna odmontovat a umýt je pod sprchou. U horizontálních žaluzií je však důležité používat pouze slabý proud vody, silným proudem bychom mohli lamely poškodit. Slabý proud však ne vždy stačí na důkladné vyčištění lamel. Po sprše je také potřeba žaluzie vyleštit. V opačném případě se nám na nich vytvoří mapy a konečný vzhled nebude rozhodně takový, jaký jste si představovali. Majitelé látkových vertikálních žaluzií mají práci o poznání jednodušší. Těm stačí jednotlivé lamely odmontovat, vyprat je nebo umýt pod sprchou, nechat uschnout a vrátit na původní místo.

čistící kartáčky na žaluzie
žaluzie

Vysavač může více uškodit než pomoci

Pokud se rozhodnete vyhnout se ručnímu čištění, můžete na vnitřní žaluzie použít vysavač. Zde je však velké riziko toho, že můžete žaluzie na okna poškrábat, pomačkat, nebo nevratně zničit. Na čištění je potřeba použít takový vysavač, u kterého lze regulovat síla a nastavit ji na minimum. I tak mohou být některé vysavače příliš silné, buďte proto opatrní. Proti poškrábání lamel pak dobře funguje použití nástavce na nábytek. Během vysávání ze svých žaluzií však odstraníte pouze prach a povrchové nečistoty. Skvrn nebo mastnot vás vysavač nezbaví.

Nebraňte se odborné pomoci

Obrátit se na odbornou úklidovou firmu je pro většinu lidí až poslední variantou, nicméně profesionálové z úklidové agentury vám mohou ušetřit mnoho času a vyčistit žaluzie tak, že budou k nepoznání od nových. Další možností profesionálního čištění, která je ve světě velmi používaná, je čištění pomocí ultrazvuku. Během tohoto procesu se žaluzie ponoří do vodní lázně, ve které se díky ultrazvuku vytvoří miliony bublinek, které odstraní všechny nečistoty. Výsledkem jsou perfektně vyčištěné žaluzie. Tato služba je však v porovnání s ostatními metodami čištění mnohem nákladnější.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, jako první si vždy zjistěte od výrobce, jakým stylem se vaše žaluzie mohou čistit. Některé by totiž neměly přijít do styku s chemií, určitým typům nesvědčí ani voda. Ve výsledku by se vám pak mohlo toto uklízení velmi prodražit.