Home » Průvodce slovních pojmů » Proč markýza nefunguje

Proč markýza nefunguje

Proč markýza nefunguje

Markýza je velmi praktickou a minimálně stejně oblíbenou ochranou proti slunci do každého venkovního prostoru. Co ale dělat, když se markýza již nestahuje ani nevysouvá? V této příručce zjistíte, které chyby a problémy můžete snadno vyřešit sami a které ne.

Klasické řešení protisluneční ochrany poskytuje spolehlivý stín na terasách a balkonech . Vysoce kvalitní markýzy přesvědčí svou odolností, takže si svou výsuvnou ochranu proti slunci pro svůj venkovní prostor můžete užívat po dlouhou dobu. Intenzivní UV záření, počasí a mechanické namáhání způsobené pravidelným zasouváním a vysouváním látky však mohou časem materiál poškodit. Výsledek: markýza již nefunguje správně. Co může stát za různými problémy, které chyby můžete vyřešit sami a kdy je třeba opravu provést odborníkem. V tomto článku průvodce odpovídáme na nejdůležitější otázky a odpovědi týkající se odstraňování problémů s markýzami. Také: Jak můžete zabránit poškození vaší markýzy.

Nejdůležitější otázky týkající se odstraňování problémů s markýzami:

  1. Elektrická markýza se již nestahuje – co můžete dělat?
  2. Elektrická markýza se již nevysouvá – co můžete dělat?
  3. Můžete elektrickou markýzu zatáhnout ručně?
  4. Manuální markýzu již nelze zatáhnout – proč?
  5. Jaký může být důvod, proč senzor počasí nereaguje?
  6. Markýza vydává hluk – co je příčinou?
  7. Jak lze předcházet poškození a opravám?

1. Elektrická markýza se již nestahuje nebo se nezatahuje úplně – co můžete dělat?

Nezáleží na tom, zda stisknete tlačítko na dálkovém ovladači nebo použijete aplikaci na chytrém telefonu – markýza se již nestahuje? Tento problém může mít různé příčiny. Nejprve zkontrolujte, zda se vysunutá markýza může volně pohybovat nebo zda není zablokováno vedení sluneční ochrany. Může to být například větev tlačí na markýzu nebo listí, které se nashromáždilo ve vodicích lištách. Odstraňte překážku nebo blokování a zkuste to znovu.

Další možností je, že příčinou je elektrický pohon markýzy. Pokud byla protisluneční ochrana během krátké doby několikrát zasunuta a vysunuta, motor se může automaticky vypnout, aby byl chráněn před přehřátím. Pokud tomu tak je, žádný problém: po krátké době ochlazení se znovu zapne. Pokud není příčinou přehřátí, můžete nejprve zkontrolovat, zda není spálená pojistka. Pokud tomu tak není, uvolněné nebo poškozené kabely mohly přerušit spojení mezi motorem a ovladačem. V tomto případě musí opravu provést odborník. Opravy provedené odborníky v zásadě zajistí kvalitu vaší kazetové markýzy, abyste si mohli užívat ochranu před sluncem po dlouhou dobu. Výrobce markýz na automatizaci Somfy vám rádi dají kontakt na specializovaného partnera ve vašem okolí, aby opravu markýzy provedl odborník.

2. Elektrická markýza se již nevysouvá – co můžete dělat?

Pokud se již elektrická markýza nevysune, může být spouštěčem i zablokování nebo překážka ve vedení markýzy. To je problém, který můžete rychle vyřešit sami. Věci jsou jiné, pokud jsou problémy s elektrickým pohonem. I v tomto případě nejprve zkontrolujte případné přehřátí motoru, pojistky a následně spojení od motoru k ovládání. Ujistěte se, že jsou všechny kabely správně připojeny. Pokud se problém nepodaří vyřešit, doporučujeme také: Svěřte opravu do rukou odborníků .

3. Můžete elektrickou markýzu zatáhnout ručně?

V zásadě by motorová markýza neměla být zatahována ručně, pokud je to možné. Některé modely markýz však disponují takzvaným nouzovým ručním ovládáním, typem nouzové kliky, která se používá například v případě výpadku proudu k zatažení poskytovatel stínění ručně.

4. Manuální markýzu již nelze zatáhnout – proč?

Pokud vaši markýzu s ručním sklopným ramenem již nelze vysunout nebo zasunout a není blokována žádným předmětem, může to být způsobeno poškozením ruční kliky nebo vadným klikovým mechanismem. V takovém případě může váš odborný prodejce kliku opravit nebo objednat a nainstalovat odpovídající náhradní díl.

senzor počasí na ovládání markýzy

5. Jaký může být důvod, proč senzor počasí nereaguje?

Povětrnostní senzory zajistí, že se vaše markýza automaticky stáhne , když je silný vítr nebo déšť , nebo ji vysune, když svítí slunce . To je mimořádně praktické. Ale co když senzor nefunguje? Nejprve se ujistěte, že je funkční, že jsou vloženy baterie nebo jsou dostatečně nabité nebo že je připojen ke zdroji napájení. Senzory počasí od Somfy signalizují nízký stav baterie automatickým zatažením markýzy do ochranné polohy. Pokud je senzor počasí obecně funkční, zkuste senzor a motor markýzy znovu připojit. Pokud problém nelze vyřešit, kontaktujte odborníka, například Somfy.

6. Markýza vydává hluk – co je příčinou?

Je slyšet lehké hučení nebo skřípání, když je látkový panel vysunutý nebo vysunutý? Obvykle to není důvod k obavám, protože časté používání sluneční ochrany může způsobit, že se hluk motoru časem změní. U markýz s kolejnicovým vedením, jako jsou pergoly nebo markýzy zimních zahrad , je také možné, aby se hluk při chodu látky ve vodicích kolejnicích měnil. Může to být způsobeno známkami opotřebení materiálu. Hluk ale mohou způsobit i nečistoty. O to důležitější je pravidelná péče a údržba markýzového systému.

7. Jak lze předcházet poškození a opravám?

Prevence je v zásadě lepší než následná péče. Obzvláště důležité je šetrné používání sluneční ochrany, včetně pravidelného čištění a zametání hrubých nečistot a včasné stažení markýzy při silném větru nebo dešti. K zajištění toho druhého se vyplatí použít senzory počasí, které například fungují jako monitory větru a při příliš silném větru markýzu automaticky zasunou. Inteligentní řídicí systémy, které vám umožňují ovládat a zatahovat ochranu proti slunci na cestách pomocí aplikace pro chytré telefony, také pomáhají předcházet škodám způsobeným příliš silným větrem nebo deštěm. Jak senzory počasí, tak inteligentní řídicí systémy lze snadno dovybavit vysoce kvalitními markýzami.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top