Home » Tipy a návody » Dodatečná montáž předokenních rolet se zárukou 5 let

Dodatečná montáž předokenních rolet se zárukou 5 let

Ať už bydlíte v rodinném domku, nebo v panelovém domě, vždy je u vás proveditelná dodatečná montáž předokenních rolet. Toto řešení je vhodné u nových i starších rodinných domů, v bytech na sídlišti i v administrativních budovách. Jaké výhody toto řešení přináší a jak ho co nejsnadněji realizovat?

Dodatečná montáž předokenních rolet na balkoně

Pro soukromí i ochranu oken

Předokenní rolety jsou výborným způsobem, jak zabránit zvědavým sousedům v nahlížení do vašeho soukromí. V létě chrání před přehříváním místnosti a v zimě zabraňují úniku tepla z vašeho domova. Správně řešené venkovní rolety (například moderní systém značky Minirol) dokáží snížit únik tepla přes okna až o neuvěřitelných 30 %! Další výhodou je zvýšení ochrany vašich oken a zamezení pokusu o možné vloupání do vašeho obydlí. Kromě toho pomohou i snížit hluk z ulice, což oceníte především v rušnější městské zástavbě.

Předokenní rolety také spolehlivě ochrání okna před deštěm, silným větrem, kroupami a dalšími nepříznivými vlivy počasí. Vhodně zvolené rolety splňují současně funkci výrazného dekoračního prvku. Do roletového boxu je možné nainstalovat také síť proti hmyzu, kterou potom dokážete stahovat nezávisle na lamelách rolety. V tomto případě se používají dvojité vodící lišty.

detail dodatečné montáže rolet

Když máte opravdu na výběr

Předokenní rolety pro dodatečnou montáž jsou k dispozici hned v několika variantách. Můžete volit mezi hranatým nebo kulatým boxem a navíc si můžete vybrat prakticky libovolnou barvu lamel podle toho, jaká se nejlépe hodí k oknu a především k zařízení pokoje. Výběr barev je důležitý, protože výrazně ovlivní charakter místnosti i při jen částečně zatažených roletách. V zásadě máte volnou ruku, jelikož lamely mohou mít jakoukoliv barvu dle vzorníku RAL. V nabídce je také atraktivní provedení imitující přírodní dřevo. Lamely se vyrábějí ve velikostech 37, 41, 42 a 55 mm.

Při dodatečné montáži se používají venkovní rolety s viditelným boxem, do něhož se lamely rolety navíjí. Ten se uchycuje na rám okna, případně do ostění. Když se jedná o novostavbu a rekonstrukci, je optimálním řešením zaomítací box. Ten je umístěný přímo pod omítku. Po dokončení fasády je tedy box vlastně její součástí a na pohled není vůbec patrný. Nemusíte mít obavy z údržby takto instalovaného boxu, protože přístup umožňuje zabudovaná revizní klapka. Krycí boxy se vyrábějí ve velikostech od 125 mm do 250 mm. Jejich velikost je závislá na celkové výšce rolety.

detail dodatečné montáže rolet na pergole

Jakým způsobem lze nejsnadněji předokenní rolety ovládat?

Příznivci klasického mechanického řešení zvolí stahování kličkou, které je asi nejčastěji používaným typem ovládání. Celý systém se skládá z roletového navijáku umístěného v boxu, šnůrky (nebo popruhu) a vodicích lišt. Roletový naviják se kotví uvnitř místnosti přímo na rám okna, aby vám toto řešení co nejvíce usnadnilo vytahování a stahování rolet. Většinou platí zásada, že umístění kličky navijáku by mělo být zhruba ve výšce vašeho pasu, není to ovšem pro instalaci podmínkou.

Můžete si ale také dopřát pohodlný luxus a zvolit elektrické rolety. U nich se o stahování a vytahování rolety postará elektromotorek, který jednoduše ovládáte vypínačem. Ovšem pro elektricky ovládané rolety je zapotřebí mít vhodně uzpůsobené elektrické rozvody, aby bylo možné mechanismus napájet.

Objevte poslední trendy

Pokud chcete jít opravdu s dobou a zajímají vás poslední trendy, můžete využít ovládání prostřednictvím chytrého telefonu. Pro takové řešení je tady řídící jednotka Somfy TaHoma. K posledním moderním trendům patří i automatizace ovládání rolet, kterou využívají především uživatelé větších objektů. Lze ji aplikovat i doma. V takovém případě můžete potom rolety obsluhovat na dálku, případně si nastavit scénář, který vložíte do systému řízení inteligentního domu. Pořízení elektricky stahovaných venkovních rolet v rámci rekonstrukce nebo zateplování domu může být určitě zajímavé tím, že na stínění lze získat dotaci v rámci NZÚ. Motorek, který slouží k ovládání rolety, je velice tichý a zaručeně vás nebude rušit. V případě zájmu si nechte vyrobit rolety v potřebném rozměru – až do šíře pěti metrů.

Každopádně předokenní montáž rolet je moderní metoda, jak si zpříjemnit bydlení, zajistit soukromí, zvýšit zabezpečení a současně dodat domu nebo bytu novou, svěží tvář. Pokud vás myšlenka na pořízení předokenních rolet zaujala, zajděte se podívat do vzorového domu společnosti MK Rolety v Těškově u Rokycan.

Další zajímavé články

Často hledáte

Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top