Home » Tipy a návody » Co je to pergola?

Co je to pergola?

Zajímá vás, k čemu pergola slouží? Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste našli ten správný typ pro vaše venkovní relaxování.

Pergola je venkovní konstrukce tvořená uspořádáním svislých sloupků nebo sloupů, které podpírají trámy nebo robustní otevřenou mříž. Některé jsou připojeny ke straně domu nebo garáže , zatímco jiné jsou volně stojící. Tyto venkovní prvky jsou obvykle vyrobeny ze dřeva, kovu nebo kamene odolného vůči povětrnostním vlivům.

Pergoly se používají k vytvoření zastíněných teras, vyhrazených shromažďovacích prostorů a návrhů popínavých rostlin . Zatímco blokují část přímého denního světla, jejich otevřená střešní konstrukce umožňuje světlu pronikat skrz. Samozřejmě existuje mnoho druhů pergol, ale většina lidí chce nejprve pochopit rozdíl mezi pergolou a altánem.

co je to pergola
Altány a pergoly

Co je to pergola vs. altán?

Pergola je vysoká dvorní stavba, která je držena sloupy. Trámová střecha je typicky otevřená, takže přes ni proudí vzduch. Pergoly dodávají soukromí jinak exponovaným venkovním prostorům, což může být užitečné zejména pro domy obklopené víceúrovňovými konstrukcemi, jako jsou bytové domy.

Naproti tomu altány jsou volně stojící systémy , které mají typicky uzavřenou střechu. Obvykle jsou vyrobeny z kamene, dřeva a železa. Altány jsou dobře umístěny na velkém dvoře, kde by bylo užitečné suché, stinné místo k sezení . Některé mají dokonce vestavěné lavice a stoly.

Pergoly mají mnohem jednodušší design a lze je přidat na stranu verandy nebo na pevnou konstrukci. Často se však používají pouze k mírnému zakrytí venkovního prostoru, nikoli k jeho uzavření .

Typy pergol

Pergoly mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně cedru, teaku, hliníku. Styly pergoly se liší podle prostorové dostupnosti majitele domu, rozpočtu a stylu designu . Pro nenáročné a šikovné pergoly nabízí sada pergoly možnost svépomoci, která je jednoduchá a přínosná. Nejprve se ale musíte rozhodnout, jaký typ pergoly je pro váš domov ideální.

Dřevěné pergoly

Dřevěnou pergolu lze snadno upravit podle vašich potřeb. Dřevo a řezivo jsou relativně cenově dostupné a snadno se moří. I když se barvy mohou v průběhu času měnit, dřevěné pergoly se snadno přebarvují nebo opravují.

Hliníkové pergoly

Tato kovová pergola je robustní a elegantní. Hliníkové pergoly se často používají jako minimalistické, moderní přístřešky pro auta. Jsou cenově dostupnou venkovní konstrukcí, která vypadá špičkově. Nejmodernější hliníkové pergoly mají zatahovací zastínění na střeše, ideální pro bazén nebo venkovní nábytek.

Typy pergol
výhody pergoly WAREMA

Výhody pergoly

Pergola je ideální do venkovního prostoru, který je často využíván. Ať už na terase, na dvoře nebo na zahradě, pergoly pomáhají venku cítit se pohostinněji po dlouhé dny venku. Stropní trámy nabízejí místa pro zavěšení rostlin, osvětlení nebo dokonce houpačky.

Pergoly jsou ideální pro každého, kdo má rád pobyt venku, ale chce se vyhnout silnému slunečnímu záření . Nabízejí také soukromí od všech sousedů. Někteří majitelé domů používají venkovní závěsy , aby dodali ještě více soukromí.

Vzhledem k tomu, že jsou stylové a cenově dostupné, jsou pergoly samozřejmostí pro každého, kdo chce vytvořit klidný prostor .

Nevýhody pergoly

Pergoly jsou oblíbeným doplňkem dvorů a zahrad , ale vyžadují údržbu. Protože jsou po stranách a nahoře otevřené, jako na terase, propouštějí hmyz , prach a nečistoty. Budete muset mít po ruce smeták a vysavač , abyste se ujistili, že povrch pod pergolou je čistý.

Pergoly také nechrání venkovní nábytek . Budete muset přinést všechny předměty, které by mohly být zničeny přílišným slunečním zářením, větrem nebo deštěm.

Pokud chcete plnou ochranu před sluncem a deštěm, pergola nemusí být pro vás to pravé.

nevýhody pergoly WAREMA

Další zajímavé články

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top