Home » Průvodce slovních pojmů » Jak vyrobit žaluzie

Jak vyrobit žaluzie

Jak vyrobit žaluzie

Žaluzie jsou nejen funkčním prvkem vybavení bytu či terasy, ale také dekorativním prvkem. Zajímavé je, že si je můžete vyrobit sami. Stačí trochu odhodlání a praxe a efekt předčí očekávání. V dnešním návodu si řekneme, jak si vyrobit dřevěné žaluzie, ať už pro dům nebo zahradu. Co k tomu budeme potřebovat a jak budou práce postupovat krok za krokem?

Jak vyrobit dřevěné žaluzie? Nejprve se seznamte s jejich vlastnostmi

Moderní domy s terasou někdy vyžadují inovativní řešení, která tento prostor učiní ještě funkčnějším. Výbornou volbou jsou zde dřevěné žaluzie, které lze umístit na terasové dveře, ale i na zahradu, např. namontovat na altán. Stojí za to vědět, že takové modely jsou vyrobeny z lamel a mají správný úhel lomu a tvarovaný profil. Díky sklonu lamel je lze regulovat, což znamená, že množství světla, které do interiéru vstupuje, může být menší nebo větší. Ovládají se pomocí šnůry, ovládání je tedy plně manuální. Takové žaluzie bezesporu poskytují skvělou ochranu před slunečním zářením a větrem. Bez významu není ani fakt, že poskytují ještě větší pocit soukromí a přitom vypadají opravdu dobře. Pokud si myslíte, že těchto výhod nemůže být více, měli byste vědět, že žaluzie mají i tepelně izolační vlastnosti. Výroba dřevěných žaluzií vyžaduje přesnost, ale efekt může být opravdu skvělý.

Pohyblivé dřevěné žaluzie – jak je vyrobit a jaké materiály připravit?

Mnoho lidí si klade otázku, jak vyrobit pohyblivé dřevěné zahradní žaluzie. První fází je příprava materiálů a v tomto případě musíte vědět, že musí být té nejvyšší kvality. Jedním z nejdůležitějších prvků jsou nosné trámy. Můžete použít ty z lepeného dřeva. Doporučujeme ty s průřezem 7,2 cm x 11,5 cm. To zajistí stabilitu celé konstrukce. Bez významu není ani fakt, že bude tuhý a odolný i proti intenzivním poryvům větru. Dalším důležitým prvkem je vnitřní rám, protože právě tam se montují lamely žaluzie. Doporučujeme model z lepeného dřeva. Rám by samozřejmě měl mít správnou velikost a zde bude dokonale fungovat průřez 4,8 cm x 7,2 cm. Měla by být určena výška celé konstrukce. Standardní je 192 cm. Nezbývá než zvážit, jaký průřez by měly mít samotné lopatky a i v tomto případě je nejlepší volit osvědčená řešení, konkrétně 2 cm x 8,5 cm. Lopatky je nutné držet vodorovně, protože jedině tak je lze ovládat. Aby k tomu však došlo, je potřeba provést také tzv žebřík. Bývá vyroben z hliníku, ale může být i ze dřeva.

Jak vyrobit dřevěné zahradní žaluzie krok za krokem?

Dřevěné žaluzie se nejlépe instalují mezi nosné sloupy konstrukce. Vyplatí se nakreslit celý projekt. Na svislém hranolu označíme otvory. Další fází je instalace desek. V tomto případě není potřeba vytvářet žádnou vůli mezi otvory. Pamatujte, že lamely se budou překrývat, takže otvory, které uděláte, musí být ve vzdálenosti o 1 cm menší, než je šířka lamel. Úplně dole instalujeme hranaté dřevo. Nyní hranoly opět položíme na druhou stranu a celé to přimontujeme k nosným stěnám konstrukce terasy. Zároveň pamatujte, že lamely můžete vyrobit i ve 3D. Můžete si koupit hotové desky nebo použít vodorovné borovicové pásy. Lamely je nejlepší instalovat pomocí vrutů do dřeva. Vezměte prosím na vědomí, že šrouby jsou k dispozici v různých variantách a je nejlepší vybrat si modely s hlavami, které se vám nejvíce líbí. Na každý řez by měl být aplikován tmel. Lamely lze utáhnout na dvou místech, jak na pravé, tak na levé straně, montáží přímo na hranoly. Zbývá jen sestavit k nosnému trámu, spodnímu i hornímu. V této fázi můžete přišroubovat vnitřní rám. Díky tomu získáte maximální stabilizaci a je to.

Důležitá je impregnace

Dřevěné zahradní žaluzie používané na terasách nebo zastřešených a prosklených altáncích musí být řádně chráněny. Dřevo vyžaduje impregnaci před spojováním jednotlivých lamel, pokud nezvolíte výrobek impregnovaný z výroby. Taková opatření mají samozřejmě tu skutečnost, že po nějaké době je potřeba ochrannou vrstvu obnovit. Impregnace chrání lamely proti škodlivým účinkům UV záření a především proti vlhkosti. Zabraňuje tedy prasklinám, hnilobě dřeva a především výskytu škodlivých plísní a hub na jeho povrchu. Nejlepší a nejpohodlnější je volit tekuté impregnace, které lze na lamely nanášet štětcem. Dalším účinným přípravkem bude impregnace ve spreji. Sluší se zdůraznit, že u dřevěných žaluzií můžete také měnit barvu. Stačí zvolit nátěr s impregnací, tedy lazurou na dřevo. Díky tomu zvýrazníte kresbu dřeva a zároveň vhodně zpevníte jednotlivé lamely.

Objevte výhody dřevěných žaluzií a jejich vlastní výroby

Dřevěné žaluzie jsou nadčasové a hodí se ke každé fasádě. Jsou vyrobeny z přírodního materiálu, proto jsou plně biologicky rozložitelné a díky vhodné impregnaci odolné vůči vlhkosti. Jejich vlastní výrobou žaluzie perfektně pasujete do okenních otvorů nebo terasových prostor. Vyplatí se ocenit i užitné hodnoty, a těch není málo. Žaluzie slouží jako ochrana před větrem a intenzivním slunečním zářením. Díky nim se zvyšuje komfort pobytu na terase či patiu a můžete je využívat kdykoliv bez ohledu na počasí. Pokud zvolíte hotové dřevěné žaluzie, je potřeba velmi pečlivě změřit otvory a použít vhodné šrouby nebo hřebíky. Instalace žaluzií dodá uspořádání další estetickou hodnotu. Důležitá je také spokojenost s odvedenou prací.

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top