Home » Tipy a návody » Jak si správně vybrat rolety den a noc

Jak si správně vybrat rolety den a noc

Jsou ceněné mimo jiné proto, že se velmi dobře hodí do různých aranžmá. Budou dobře fungovat v místnostech zařízených v moderním, skandinávském, minimalistickém, ale i přírodním nebo provensálském stylu.

Neméně důležité je, že se dodávají v několika různých variantách, takže jsme schopni vybrat produkt šitý na míru našim potřebám a požadavkům. Na co si dát pozor, aby byl nákup úspěšný? To si vysvětlíme níže.

Co jsou rolety den a noc?

Nejprve je však vhodné přesně popsat, o jaký produkt se jedná. Rolety den a noc se skládají z vodorovných pruhů umístěných na látce. Struktura rolet se skládá ze dvou vrstev materiálů, které lze libovolně poskládat – takže se mohou překrývat nebo od sebe oddalovat. Tímto způsobem můžeme určit, kolik světla bude vstupovat do místnosti.

Schopnost ovládat osvětlení je největší výhodou diskutovaných produktů. Na rozdíl od klasických žaluzií to neděláme zvedáním nebo spouštěním látky – vzhledem k uspořádání materiálů a různé míře průhlednosti jsme schopni mnohem přesněji regulovat množství slunečního záření procházejícího oknem. Pokud chceme osvětlení co nejvíce ztlumit, použijte zatemňovací lišty. Zvýšené osvětlení zaručují průhledné pruhy.

Jak si správně vybrat rolety den a noc
Výhody a nevýhody rolet den a noc

Výhody a nevýhody rolet den a noc

Snadné nastavení úrovně osvětlení v místnostech není jedinou výhodou tohoto řešení. Za zvážení stojí i jednoduchá montáž (v závislosti na typu zvolené žaluzie), která nevyžaduje použití profesionálního nářadí.

Rolety den a noc se také vyznačují vysokou estetikou. Použité materiály jsou velmi elegantní a dostupné v mnoha barvách. Výrobci nejčastěji používají materiály odolné proti usazování nečistot na jejich povrchu, takže udržet vše v čistotě by nemělo činit větší problémy.

Mají takové rolety nějaké nevýhody? V první řadě je třeba zmínit, že neposkytují úplné zatemnění. I když použijeme pouze zatemňovací pásy, malé mezery mezi nimi umožní, aby se dovnitř dostalo malé množství světla. Pokud chcete docílit efektu úplné tmy, měli byste zvolit zatemňovací produkty.

Jaké rolety den a noc si vybrat?

Nyní, když víme, jaké jsou vlastnosti rolet den a noc a také jaké jsou jejich největší přednosti, můžeme konečně přejít k výběru konkrétních produktů. To samozřejmě vyžaduje věnovat pozornost několika klíčovým problémům.

  • Typ. Jak správně tušíte, dotyčné produkty jsou na trhu dostupné v několika různých verzích. Jejich hlavní rozdělení se týká provedení. Na trhu najdeme mimo jiné i rolety den a noc v kazetě. Jedná se o model s lištami, materiál se skrývá v plášti z PVC nebo hliníku, díky čemuž je chráněn proti mechanickému poškození. Je třeba zdůraznit, že kazeta je upevněna na speciálních hácích, které nepoškozují konstrukci okna nebo jsou přilepeny. Další typem jsou volně zavěšené rolety den a noc. Nejčastěji se montují u stropu nebo nad okenní výklenek a většinou se vyrábí na míru. Kromě toho bychom měli přidat také rolety den a noc v mini verzi, které se montují pomocí speciální pásky nebo háčků – můžeme je kdykoli sundat a nasadit zpět.
Jaké rolety den a noc si vybrat
Rolety den a noc na míru

  • Úroveň zatemnění. Vzhledem k tomu, že výrobci připravují výrobky s různými strukturami a materiály, stojí za to zkontrolovat, jak moc lze naše místnosti zatemnit. Tyto informace by měl výrobce uvést v datovém listu produktu.
  • Barvy. Průhledné i zatemňovací pruhy mohou být dostupné v různých barvách. Díky tomu bychom neměli mít větší problémy s přizpůsobením konkrétních řešení našim místnostem. Na trhu najdete rolety v odstínech šedé, hnědé, béžové, červené a mnoho, mnoho dalších.
  • Rozměry. Řešení dostupná na trhu se také liší, pokud jde o rozměry, proto se před nákupem vyplatí provést několik důležitých měření. Jak jsme již uvedli, je možné pořídit rolety na míru.

Montáž rolet den a noc

Způsob montáže rolet den a noc závisí na jejich typu, ale v žádném případě bychom s tím neměli mít větší potíže. V případě mini žaluzií můžeme použít oboustrannou lepicí pásku k nalepení na rám okna.

Pokud chceme použít kazetové nebo volně visící modely, jsou dobrým řešením speciální kliky nebo háčky – nevyžadují vrtání ani použití specializovaných nástrojů, takže nepoškodí konstrukci okna.

Montáž rolet den a noc
Cena rolet den a noc

Cena rolet den a noc

Náklady na pořízení jednotlivých produktů samozřejmě závisí na jejich typu, rozměrech a materiálech, ze kterých jsou vyrobeny. Nejlevnější modely lze aktuálně pořídit za cenu kolem 1400,- Kč. Pokud však chceme větší konstrukce nebo takové, které poskytují velmi účinné zatemnění místnosti, musíme být připraveni utratit od 1400,- Kč až po více než 8 000,- Kč za kus.

Pořízení rolety postačí, nemusíme se starat o výběr různých doplňků nebo nářadí, které bude nápomocné při montáži.

Jak zaměřit rolety den a noc?

Probírané produkty se ukáží jako užitečné pouze tehdy, když jsou správně vybrány z hlediska rozměrů. Jak víte, okna jsou různá, takže se nevyplatí rozhodovat o nákupu jednotlivých rolet „podle oka“, ale proveďte vhodná měření.

Nás budou zajímat tři hodnoty – první je šířka samotného skla, druhá souvisí s šířkou skla spolu s proužky a třetí je výška skla. Na základě těchto údajů můžeme zvolit nejen velikost rolet, ale také vhodné materiály ovlivňující způsob zastínění.

Jak zaměřit rolety den a noc
Plisé nebo rolety den a noc

Plisé nebo rolety den a noc?

V mnoha domácnostech se místo rolet den a noc používají standardní rolety plisé, které se vyznačují jednodušší konstrukcí a nižší cenou. Instalují se do okna neinvazivním způsobem (používají se speciální držáky). Dodávají se v oboustranných variantách, tedy takových, které se svinují jak shora dolů, tak zdola nahoru. Tímto způsobem můžeme regulovat množství světla vstupujícího do místnosti. Je třeba zdůraznit, že na trhu existují řešení přizpůsobená neobvyklým tvarům oken.

Je však třeba si uvědomit, že plisé jsou o něco méně účinné při blokování slunečního záření. V tomto ohledu si lépe poradí denní a noční systémy – dedikované modely jsou také odolnější.

Rolety den a noc – často kladené otázky

Na závěr stojí za to ujasnit si pár pochybností souvisejících s denními a nočními roletami. Týkají se především toho, jak používat výše uvedené struktury, a také jejich specifických schopností.

  • Dají se rolety den a noc prát? Vzhledem k použitým materiálům takové rolety nedoporučujeme prát. Čištění se nejlépe provádí pomocí vysavače a malého kartáčku nebo suché houby.
  • Dají se rolety den a noc stáhnout? Na trhu nabízená řešení umožňují nejen manipulaci s nainstalovanými lištami, ale i kompletní stažení rolet, díky čemuž okna snadno vyčistíme.
  • Rolety den noc dobře zatemňují? Kvalitní rolety díky použitému mechanismu a materiálům umožňují výrazně omezit přístup světla, ale úplné zatemnění zajistí pouze specializované produkty.
  • Chrání rolety den a noc před sluncem? Zatemňovací pásy jsou perfektní v létě, kdy do našich místností vstupuje nejvíce světla. Použití rolet den a noc umožňuje mírně ochladit místnost a snížit odrazy světla na televizních obrazovkách, noteboocích nebo mobilních zařízeních.
  • Propouští denní a noční rolety světlo? Jak jsme již uvedli, prezentované produkty nedokážou místnosti zcela zatemnit. V případě kvalitních rolet je však množství propouštěného světla malé.
  • Hodí se rolety den a noc k závěsům? Na trhu snadno najdete produkty, které k roletám ladí nejen stylově, ale i barevně.

Rolety den a noc jsou moderním univerzálním řešením, které bude dobře fungovat jak v domech, tak v bytech. Díky rozmanitosti trhu snadno najdeme modely, které splňují všechny naše potřeby a požadavky. Pozornost je třeba věnovat především typu rolet, druhu použitých materiálů, míře zastínění a rozměrům konstrukcí, o které máme zájem.

Další zajímavé články

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top