Jaká barva odráží slunce?

Home » Poradna » Jaká barva odráží slunce

Představte si, že stojíte venku na rozlehlé louce. Slunce jemně hřeje vaši tvář a vy se díváte kolem sebe, přemýšlejíc, která z těch úžasných barev v krajině asi nejlépe odráží to sluneční záření. To je opravdu zajímavá otázka, nemyslíte?

Když se řekne, že nějaká barva „odráží slunce“, může to znamenat několik věcí. Obvykle si pod tím můžeme představit barvu, která odráží sluneční světlo nejvíce efektivně, a tím nás ochraňuje před teplem a světlem, které může být někdy až příliš intenzivní. Taková barva je pak příjemná pro naše oči a může dokonce přinášet určitý pocit chládku.

Jistě vás nebude překvapovat, že barva, která sluneční světlo odráží nejvíce, je bílá. Bílá barva je vlastně odrazem všech barev spektra, které, když se spojí, vytvoří právě bílé světlo. Proto, když na něco bílého svítí slunce, nemusíte se bát, že by se předmět této barvy přehřál. Bílá jako sněhová vrstva nebo bělostný oblak ve vysoké modré obloze vám bude vždy připadat jako symbol čistoty a svěžesti.

Na druhé straně spektra máme tmavé barvy, které, naopak, sluneční světlo pohlcují. Černá barva je v tomto případě extrémem. Představte si, jak se cítíte, když na sebe ve velkém horku vezmete černé oblečení – určitě to není nic příjemného, že? Černé látky se rychle zahřívají a teplé sluneční paprsky se v nich jakoby „zachytí“.

A tak, milí přátelé, když příště budete vybírat, co si obléct na výlet, nebo jakou barvu zvolit pro váš nový venkovní nábytek, vzpomeňte na tuto malou lekci o odrazivosti barev. Bílá a světlé tóny budou vašimi spojenci v boji proti letnímu žáru, zatímco tmavé barvy nechme na chladnější dny, nebo na situace, kdy potřebujeme absorbovat co nejvíce tepla. Je to fascinující, jak něco tak jednoduchého, jako je výběr barvy, může mít tak velký vliv na náš komfort, nemyslíte?


Jaká barva odráží slunce

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top