Jak se starat o žaluzie?

Home » Poradna » Jak se starat o žaluzie

Péče o žaluzie může na první pohled vypadat jako jednoduchá záležitost, ale ve skutečnosti to chce trochu více pozornosti a pečlivosti, aby vaše žaluzie vypadaly skvěle a fungovaly bez problémů po dlouhá léta. Nyní se s vámi podělím o několik tipů a triků, jak na to, aby vaše žaluzie byly vždy jako nové.

Začneme tím nejzákladnějším, a to je pravidelné odstraňování prachu. Tento krok je zásadní a měl by se provádět alespoň jednou týdně. Použijte měkký prachový štětec nebo mikro vláknový hadřík, který jemně přejíždějte po každé lamelce. Nezapomínejte, že je důležité otírat žaluzie jak z vnější, tak i z vnitřní strany lamel. Pokud máte doma vysavač s nástavcem na prach, může to být také výborný pomocník. Jen si dejte pozor, abyste nástavcem nepoškrábali povrch lamel.

Když už mluvíme o hlubší čištění, je dobré vědět, že v závislosti na materiálu, ze kterého jsou vaše žaluzie vyrobeny, se může postup mírně lišit. Pokud jsou vaše žaluzie z hliníku nebo PVC, můžete je utřít vlhkým hadříkem. V případě potřeby použijte mírný čistící prostředek, který není abrazivní. Pokud máte dřevěné žaluzie, je třeba být opatrnější, protože dřevo nemá rádo příliš vlhké prostředí. V tomto případě doporučuji použít jen lehce navlhčený hadřík a ihned po čištění lamely důkladně vysušit.

Mějte na paměti, že některé skvrny mohou být odolnější a vyžadují speciální pozornost. V takovém případě můžete na hadřík nanést trochu čistícího prostředku určeného přímo pro daný typ žaluzií. Vždy ale dbejte na to, aby čistící prostředek nebyl příliš agresivní a nezkoušejte ho na celé žaluzii najednou. Nejprve jej vyzkoušejte na malé, méně viditelné části, abyste se ujistili, že nedojde k poškození.

Nakonec je dobré zmínit, že žaluzie by měly být nejen čisté, ale i správně ovládané. Při zvedání nebo spouštění žaluzií buďte vždy něžní a vyvarujte se náhlých pohybů, které by mohly lamely poškodit nebo deformovat. Také se ujistěte, že žaluzie jsou ve správné pozici, než začnete s jejich ovládáním. Jestliže jsou lamely nakloněné, může dojít k jejich zaseknutí nebo poškození při pokusu o zvednutí nebo spuštění celého systému.

Doufám, že tyto rady vám pomohou udržet vaše žaluzie v perfektním stavu. Pamatujte, že pravidelná údržba není jen o čištění, ale také o správném zacházení a manipulaci. S trochou péče a pozornosti budou vaše žaluzie vypadat jako nové ještě mnoho let.

Jak se starat o žaluzie

Sdílejte na sociálních sítích

© Martin Knittich | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top