Home » Tipy a návody » Jak zastínit zimní zahradu
Zimní zahrada je místnost s mimořádně velkým množstvím skleněných prvků. Když slunce svítí, tyto skleněné povrchy se zahřívají, což je v zimním období žádoucí, a může to vést k velmi příjemným efektům. V letních měsících se však zimní zahrada bez zastínění může přehřát, a tím generovat výrazně vyšší teploty v obytné oblasti.
V závislosti na tom, jak se cítíte v přehřátém prostoru, může být zimní zahrada nepoužitelná pro trávení volných chvil v létě. Proto je při plánování zimní zahrady nezbytné vytvořit vhodný koncept pro zastínění.
Vhodná ochrana před sluncem pro zimní zahradu není jen součástí celkového plánování, ale také tvoří celkovou koncepci regulace klimatu v obytném prostoru s vhodným větráním a vytápěním zimní zahrady.
Poradíme vám, jak zastínit zimní zahradu, aby jste se v ní cítili příjemně po celou sezonu.
Nejčastější a nejdůležitější formou stínění v zimních zahradách je venkovní stínění na skleněné střeše. Přes střechu zimní zahrady v bočních kolejnicích je veden kryt pro sluneční ochranu. Tento typ sestavy zajišťuje bezpečné a větru odolné držení. Slunečním paprskům je zabráněno v přímém nárazu na zasklení střechy což je zvláště efektivní.
Tento typ stínění se obvykle provádí přes celou střechu, aby se zabránilo zahřátí celé oblasti střechy. Rovněž zde je výhodné sklonění střechy zimní zahrady, což zajišťuje, že dochází k mírné výměně vzduchu v důsledku proudění mezi stínícím systémem Alto a sklem. Tento efekt podporuje klimatický účinek zastínění střechy.
Aby bylo zajištěno, že externí stínění nelze ovládat a používat pouze v přítomnosti lidí, existují odpovídající systémy, které používají senzory pro automatickou regulaci stínění v případě vhodných povětrnostních scénářů. Většinou se používají sluneční senzory a senzory větru, někdy také dešťové senzory. Tím se zabrání zahřátí prosklené střechy, i když jste nepřítomni, protože stínící systém se samostatně pohybuje nahoru a dolů.
Vnitřní stínění se používá mnohem méně často v zimní zahradě, protože nemůže zabránit přehřívání střechy. V některých případech však existují aplikace, ve kterých je vnější stínění obtížné nebo nemožné implementovat. V těchto případech však lze jako rozumnou alternativu použít kombinaci tepelně izolačního zasklení s vhodným vnitřním zastíněním.
Vzhledem k tomu, že zastínění není ovlivňováno počasím, nejsou zapotřebí senzory větru a deště. Rovněž není možné žádné znečištění, protože stínící box a materiál jsou uvnitř. Jako nejúčinnější vnitřní stínění pro zimní zahrady se osvědčilo použití plisé žaluzií se zdvojenou látkou. Vhodnou prostupností světla skrze látku, je možné zajistit dostatek denního světla.
Pro vyšší účinnost můžete zvolit zatemňovací látku, která dokáže ještě více ztlumit prostup tepla skrze prosklenou střechu. Zde je zapotřebí, aby látka měla odstup od skla, aby nedošlo k jeho prasknutí.
Zasklení bočních stěn je často navrženo tak, aby bylo vysoké v místnosti, takže sluneční paprsky mohou pronikat více do stran zimní zahrady. K implementaci vhodné ochrany před sluncem se používá tzv. vertikální stínění. Stejně jako u stínění střechy je namontováno na venkovní straně, aby se předešlo nebo snížilo působení slunečního světla před okny. Nejběžněji se aplikují screenové rolety, které dokážou perfektně odklonit sluneční paprsky, ale zachovávají prostup denního světla do zimní zahrady
Pro vertikální stínění si můžete vybrat z různých materiálů a typů látek. Různé průhledné fólie, kde lze také jednotlivě nastavit průhlednost. Pro tuto aplikaci existují také speciální tkaniny, které mají silné vlastnosti odrážející záření, které účinně chrání před slunečním zářením.
Kromě ochrany před sluncem může vertikální stínění sloužit také jako ochrana vašeho soukromí. V některých případech je tento bod také důležitý. Jediným stisknutím tlačítka můžete vytvořit požadované soukromí. Speciálně perforované tkaniny stále umožňují minimální pohled zevnitř do vnějšku, což znatelně ztěžuje pohled z venku.
Pokud potřebujete poradit, jak nejlépe zastínit zimní zahradu, tak nás navštivte na naší vzorkovně.
Venkovní a interiérové stínění představuje nejen designový prvek, ale také značnou úsporu.
úterý 12–18 hod.
čtvrtek 12–18 hod.
sobota 9–13 hod.